Mire figyeljünk zárbetét csere esetén?

Mire figyeljünk zárbetét csere esetén?

Mire figyeljünk zárbetét csere esetén?

 

A zárbetét csere sok esetben szükséges lehet: elképzelhető, hogy már egyáltalán nem tudjuk zárni vagy nyitni ajtónkat, de az is előfordulhat, hogy csak a meghibásodás első jeleit kezdjük észrevenni rajta. Amikor a zár akad, esetleg kattog, akkor nincs értelme addig várni, amíg a szerkezet teljesen megadja magát, érdemes megelőzni a bajt és a zárbetét cseréje mellett dönteni. Ha pedig egyszerűen csak lakásunk még nagyobb biztonságáról szeretnénk gondoskodni és egy komolyabb zárbetétet beszerelni, akkor is dönthetünk egy nagyobb védelmet nyújtó zárbetét beszerelése mellett. El tudjuk-e végezni a zárbetét cserét házilag? Ha igen, mire figyeljünk a művelet során?

Mi is pontosan az a zárbetét?

Először is, fontos különbséget tenni a zárbetét és a zárszerkezet között. A zárszerkeszet része például a kilincs vagy a vasalat is, míg a zárbetét alatt azt a részt értjük, ahova a kulcsot behelyezni és elforgatni kell. A zártest pedig az ajtónak az a része, ami zárja azt a nyelvek segítéségével. A zárbetétnek is különböző típusai vannak, így beszélhetünk például vízszintes vagy függőleges kulcsvezetésű kivitelezésben készült darabokról. Továbbá az általuk nyújtott védelem szerint normál, illetve biztonsági zárbetétekről is.

Biztonsági zárbetét

Jó hír, hogy magának a zárbetét cseréjének az elvégzéséhez nem feltétlen kell szakembernek lennünk. Ha tudunk bánni a csavarhúzóval és van egy kis kézügyességünk, mi magunk is meg tudjuk csinálni a feladatot. Vannak olyan esetek, amikor biztosan szakember segítségére lesz szükségünk, például ha beletört a kulcs vagy ha elvesztettük azt. A kulcsra ugyanis egyfelől szükségünk lesz a zárbetét szereléséhez, másfelől ha elvesztettük, akkor az ajtó kinyitása is komoly feladat lehet, amihez nem árt a szakértő segítség.

Hogyan végezzük el a zárbetét cserét?

A zárbetét cseréhez tehát egy csavarhúzóra lesz szükségünk és a kulcsra, amellyel nyitni lehet az adott zárat (illetve lehet, hogy pont nem, éppen ezért szükséges a zárbetét csere). Valamint az sem árt, hogy ha van valaki otthon, amíg a műveletet elvégezzük. Ugyanis a legtöbb esetben, főképp, ha nem vagyunk szakemberek, először a zárbetét kiszerelése szükséges ahhoz, hogy pontosan meg tudjuk állapítani, hogy milyen típust kell egyáltalán vásárolnunk, hogy utána az újat könnyen be tudjuk szerelni.

Első lépésként helyezzük be a kulcsot a zárba és nyissuk ki az ajtót. Álljunk az ajtó élével szemben: ekkor látni fogunk egy csavart, amely a zárnyelv alatt helyezkedik el. Ha ezt a csavart kicsavaroztuk, a kulcsot nagyon kicsit forgassuk el, hogy a zárbetét kivehető legyen. Óvatosan mozgatva a kulcsot próbáljuk meg a zárbetétet kihúzni. Ha megfelelő irányba fordítottuk el a kulcsot, akkor ez sikerülni is fog. Ezen a ponton szükség lehet egy kis türelemre, hogy ezt az állást megtaláljuk és ki tudjuk venni a cserélendő betétet.

Zárbetét csere

Ha nem vagyunk szakemberek, talán az lesz a legjobb és legegyszerűbb, ha az egész kiszerelt darabot elvisszük magunkkal egy szaküzletbe, ugyanis nagyon pontosan, szinte milliméteres pontossággal kell majd illeszkednie az új zárbetétnek a helyére. Itt lesz fontos az a lépés, hogy gondoskodjunk arról, hogy valaki legyen otthon, ugyanis erre az időre az ajtót nem fogjuk tudni bezárni.

A zárbetét visszaszerelése fordított sorrendben történik, mint a kiszerelés. Itt az első lépés lehet kicsit időigényesebb, amíg a betétet megfelelően a helyére illesztjük. Akkor került a helyére, ha a kulccsal a zárnyelvet is mozogatni tudjuk.

Mire figyeljünk zárbetét csere esetén?

Ami fontos, hogy mindig megfelelő, lehetőleg felső kategóriás zárbetétet vásároljunk. Nem csak nagyobb biztonságot garantál nekünk és vagyontárgyainknak, de hosszú távon időtálló megoldás. Általában a minőségi zárbetétet sokkal később kell cserélni, mint egy olcsóbb darabot, ezáltal visszahozhatja az árát. A minőség mellett nagyon fontos, hogy a zár hibátlanul működjön és ne legyen könnyen feltörhető. Ha bejárati ajtóról van szó, érdemes lehet szakember segítségét kérnünk, hogy a kellemetlen meglepetéseket elkerüljük.

 

Tartalomjegyzék