Napjainkban, amikor már szinte minden háztartáshoz kapcsolódó készüléknek létezik intelligens változata, az okos ajtózár sem maradhat ki a sorból. Különböző típusaik vannak és ha ma még mindig több hagyományos típusú zárrendszerrel találkozhatunk, az okos zár népszerűségét figyelve csak idő kérdése, hogy egyre több háztartás cserélje ilyen a jelenleg használt megoldásokat. Mint mindennek, az előnyei és a hátrányai természetesen az okos ajtózárnak is megvannak. Ha pedig mind a kettővel kapcsolatban kellően tájékozott, akkor el pontosan el tudja dönteni, hogy megéri-e Önnek egy ilyen típus. Mostani bejegyzésünkkel ehhez próbálunk egy kis segítséget nyújtani.
A hagyományos ajtózárak működésével talán mindannyian pontosan tisztában vagyunk, így nem is érdemes tovább taglalni a témát. Ezek a típusok egyszerű, mechanikus úton zárhatók és nyithatók. Ennél valamivel újabb megoldást jelentenek az elektronikus zártípusok. Ezek kinyitásához és lezárásához – szemben a tisztán mechanikus zárakkal – már elektromos áramra van szükség. Azonban előfordulhat, hogy bizonyos esetekben mechanikus kulcshengerrel is fel vannak szerelve, amelynek köszönthetően hagyományos kulccsal is nyithatók.
Többféle elektronikus zár létezik: vannak, amelyekhez PIN-kódot kell megadni, más típusoktávirányítókkal vagy NFC alapú beléptetőkártyákra vezérelhetők, amelyeket vagy le kell húzni vagy hozzá kell érinteni a jelvevőhöz a zár feloldásához. Speciális esetekben, ahol kifejezetten magas szintű biztonságra van szükség, olyan elektronikus zárakat is alkalmazhatnak, amelyek biometrikus adatokkal, például ujjlenyomat- vagy retinaleolvasást, esetleg hangalapú azonosítást használnak a hitelesítésre és a zárszerkezet vezérlésére.
Az okos ajtózár már intelligens technológiát használ és lehetővé teszi, hogy a felhasználók okostelefonjuk segítéségével akár távolról képesek legyenek nyitni vagy zárni a szerkezetet. Ez az alapfunkció, amelyhez típustól függően további extra lehetőségek tartozhatnak. Képesek lehetünk naplózni a használatot, azaz nyomon követni, hogy ki mikor lépett be az adott helyiségbe. Arra is van ugyanis lehetőség, hogy mindenki számára egyedi kódot adjunk meg és akár azt is beállítsuk, hogy milyen időszakokban használható. Ha például a bejárónő minden pénteken délelőtt érkezik, akkor a hozzá tartozó belépőkód érvényessége kizárólag erre az időszakra korlátozható.
Bizonyos okos ajtózár olyan módon is programozható, hogy a zár automatikusan feloldjon, amikor egy adott okostelefont a közelben érzékel. Ugyanígy megoldható az is, hogy lezárjon, amikor ez az eszköz (pontosan az azt birtokló személy) elhagyja a területet. Maga az okos zárszerkezet a hagyományos elektronikus zárakéhoz hasonlóan működik. Az intelligens technológia viszont extra funkciókat tehet elérhetővé. Alapvetően kétfajta megoldás létezik egy ilyen rendszer telepítéséhez: csatlakoztatható a már az ajtóba szerelt zármechanikára, illetve önmagában is tartalmazhatja ezt a szerkezetet.
Mint ahogy lenni szokott, egy technológiai újdonság előnyei és hátrányai legtöbb esetben kéz a kézben járnak. Nincs másképp az okos ajtózár esetében sem. Egyértelmű előny, hogy okostelefonnal is működnek. A fent bemutatottak szerint rengeteg kényelmi funkcióval könnyítik meg életünket ezek a zárak. A távoli vezérlési lehetőségnek köszönhetően többé nem fogjuk nyitva felejteni az ajtót. Ugyanakkor mint minden technika, ez is néha meghibásodhat, valamint hackerek által feltörhető.
Természetesen azért, mert áramszünet következet be, még nem fog az okos zár reteszelő mechanizmusa is feloldani. Szerencsére a tervezésekor gondolnak az ilyen helyzetekre. Viszont az okos zár a hackerek által valóban feltörhető, ugyanúgy, ahogy a hagyományos zár feltörhető tárfésűvel és ahogy a riasztó is kiiktatható. Mint ahogy lophatatlan autó, úgy törhetetlen zár sem létezik. Azonban vannak olyan praktikák, mint például a VPN (virtuális magánhálózat) kiépítése, amellyel tovább növelhető a biztonsági szint. Önmagában ez a tény senkit nem szabad, hogy visszatartson egy okos ajtózárba történő befektetéstől.