Az autókulcs javítás egy tipikusan olyan szolgáltatás, amire nem is gondolnánk, hogy valaha szükség lehet. Aztán a legváratlanabb pillanatban, eltűnik a kulcs vége a zárban és mi csak bambán állunk a kocsi mellett és nem értjük hirtelen, hogy mi történt. Persze a kulcs nem csak az ajtózárba, hanem a gyújtáskapcsolóba is beletörhet, ami szintén nagyon kellemetlen főleg, ha éppen sietünk valahová. De akkor mi a megoldás?
Igaz, hogy nem a klasszikus értelembe vett javításra kell gondolni. Nem a régi kulcs darabjai kerülnek összeforrasztásra, hanem egy teljesen új kulcs legyártásáról van szó, amely pont ugyanolyan lesz, mint a régi. De mi a helyzet, hogyha sikerül kipiszkálni a beletört darabot és éppen nálunk van a pótkulcs?
Igen, ez már egy sokkal szerencsésebb helyzet, de nem árt sietni az autókulcs javítással ebben az esetben is, mert ha a pótkulcsot is elhagyjuk vagy, ha eltörik, akkor ott vagyunk, ahol a part szakad.
Mi az, amit semmiképp ne tegyünk ilyen esetben? Például felejtsük el Hollywood-ot. Nem fog beindulni csavarhúzóval és ne kezdjük el szétbontani a gyújtáskapcsolót. Bár, a filmekben jól néz ki, ahogy a főhős egy mozdulattal letépi a burkolatot és a piros, kék vezetékeket összeérintve berröffenti a gépet, ez azért a gyakorlatban nem így megy, főleg a modern gépjárművek esetében.
Az ilyen típusú autókulcs javításra már egyre ritkábban van szükség, mert ezek az ún. „hagyományos“ kulcsok 1995 előttről származnak. Azt követően a modernebb kulcsok már immobilisert tartalmaznak. Ha minden darabja megvan, akkor ugyanúgy történik a másolás, mint akármilyen más zár vagy lakat kulcs esetében.
Némileg összetettebb a folyamat, viszont nem kell attól tartanunk, hogy az autónkat ezután már csak kívülről csodálhatjuk. Ez a módszer diagnosztikával veszi kezdetét, amely során megállapítható, hogy sérült-e az immobiliser, vagyis az indításgátló elektronika a kulcsban. Ezt követően pedig az eredmény függvényében kezdődhet a kulcs legyártása.
Ne hagyjuk, hogy elöntse az agyunkat a düh és ne csináljunk semmi meggondolatlan dolgot! A megoldás nincs messze, csupán tudnunk kell, hogy ilyen helyzetben honnan várható a segítség. Hogyha van pótkulcs és az autó beindul, akkor mi magunk is elfáradhatunk valamikor egy új pótkulcsot készíttetni. De, ha nem tudjuk beindítani a kocsit vagy egyáltalán bele sem tudunk ülni, akkor ne kezdjük el feszegetni és hagyjuk inkább a MacGyver-ben látottakat, mert azzal csak több kárt fogunk okozni az autóban, aminek a helyrehozatala még nagyobb összeget fog felemészteni, mint az eredeti probléma. Összeségében a végén mégis csak szakember segítségére lesz szükség, csupán ekkor már magasabb költségekkel kell számolni.
A szakember kiérkezik a helyszínre és szakértelme legjavát nyújtva, segíteni fog a fennálló problémát minél gyorsabban és precízebben elhárítani.