Az immobiliser működése nagyon fontos, hogy gépjárművünket biztonságban tudhassuk a jogtalan eltulajdonítások, lopások ellen. Az elmúlt évtizedekben az immobiliser beszerelése általánosnak tekinthető, 1995 óta valamennyi autógyártó ilyennel szereli fel a gépkocsikat. De hogyan is működik ez az eszköz és miért képes minket megvédeni a lopásokkal szemben? Hogyan néz ki egy immobiliser beszerelés, mennyi időt vesz igénybe?
Az immobiliser működése az úgynevezett RFID technológiának, magyarul a rádiófrekvenciás azonosításnak köszönhető. Ezzel a technikával az élet különböző területein találkozhatunk, mint belépőkártyák vagy az áruházi lopásvédelmi címkék esetében.
Az immobiliser, azaz magyarul az indításgátló tartalmaz egy saját kódot – ezt nevezzük jeladónak. Amikor a gépkocsiba szerelt jelvevőhöz érintjük, akkor az beolvassa a jeladó chipjébe táplált egyedi kódot. Ha ez az úgynevezett ID kód megegyezik a vevőegységben szereplő kóddal, akkor lehetséges az autó beindítása. Akkor, hogyha ez a két kód nem egyezik, akkor a rendszer, annak típusától függően letiltja a gyújtást, az önindítót vagy az üzemanyag adagolást.
Ez nagyon jó módszer, hiszen minden indításgátló saját, egyedi kóddal rendelkezik, amivel csak az adott gépjárművet lehet beindítani. Miután ez megtörtént, a jelvevő már nem fogja keresni az ID kódot és egészen addig tudjuk a gépkocsit használni, amíg a motort le nem állítjuk. Így lényegében azt csak akkor lehet ellopni, ha nem figyelünk a járó motorral hagyott járművünkre és valaki bepattana oda, majd elhajtana vele.
Természetesen minden gépkocsiban szükséges beszerelni az immobilisert, amely régebbi típusú és nem rendelkezik még ezzel a biztonsági eszközzel. Azonban az is előfordulhat, hogy megsérül az immobiliserben lévő chip, más módon meghibásodik vagy egyszerűen csak valahol elveszítettük. Meghibásodás előfordulhat akkor is, ha például lemerül a gépkocsi akkumulátora: ekkor lehetséges, hogy a bebikázás után a kulcs elveszíti az egyedi kódot.
Ekkor ugyan az immobiliser beszerelés nem szükséges, viszont ahhoz, hogy a gépkocsit újra használni tudjuk, szükséges lesz az immobiliser programozás. Ennek menete nem tér el akkor, amikor új egység beszerelését követően kell elvégezni vagy a meglévő immobilisert kell újra programozni.
Ehhez speciális eszközökre és szakértelemre van szükség. Hogy ez mennyi időt vesz igénybe, az esetenként eltérő lehet, de jellemzően pár óra alatt elvégezhető az úgynevezett immobiliser tanítás vagy programozás. Csak olyan helyeken lehet ezt elvégezni, ahol a szükséges felszerelések és technikai háttér rendelkezésre áll.
A folyamat során egy kábellel csatlakozunk rá az autó számítógépére, majd egy programmal szinkronizáljuk az autóban, illetve a kulcsban lévő kódot. Ha ezzel megvagyunk, akkor pedig minden visszatérhet a rendes kerékvágásba és újra tudjuk a gépkocsinkat használni, csakúgy, mint korábban.