A saját udvarra történő behajtást jelentősen leegyszerűsíti egy komfortosan kezelhető bejáró, e tekintetben pedig örömteli hír, miszerint a tolókapu házilag is könnyedén elkészíthető. A hagyományosnak tekinthető, billenő variánsok ugyan még jóval elterjedtebbnek számítanak, ám a görgős alternatíva okkal egyre népszerűbb.
Tudniillik kevés kivételtől eltekintve a telek bejárata kapcsán is a helytakarékosság kérdése bír a legnagyobb befolyással. A klasszikus, szárnyas módozatuk motoros nyitómechanikával felszerelve aránylag komfortosnak tekinthetők, ugyanakkor a tolókapu házilag történő kivitelezését követően sem kell lemondanunk az automatizálás nyújtotta kényelemről. Ezeknél a szerkezeteknél ellenben a nyitáskor nincs szükség szabad hagyott területre, hiszen a bejáró a kerítés síkjába mozdítható, ezzel pedig rengeteg helyet megspórolhatunk. Kisebb udvarok, illetve közeli autóút, vagy járda esetén ez hatalmas segítséget jelenthet.
A legegyszerűbb dolgunk kétségkívül akkor van, ha már a kerítés kivitelezésénél úgy tervezünk, hogy a bejárás tolókapu segítségével történik majd. Így csupán minimálisan magasabb bekerülési költséggel kell számolnunk, ráadásul biztosak lehetünk benne, miszerint a különböző részegységek kifogástalan összhangban lesznek majd. A kerítés kapu méretek persze ezt a döntést azért befolyásolhatják.
Szerencsére Önnek akkor sem kétségbe esnie, ha a már meglévő szárnyas megoldását szeretné lecserélni. Ugyanis a folyamat bár igényel némi felkészülést, kellő kézügyesség és a szükséges szerszámok birtokában a tolókapu házilag is beszerelhető. Első lépésként azt kell vizsgálni, a nyílás széleinél a tartóoszlopok kellő strapabírósággal rendelkeznek-e. Amennyiben nem, akkor ezek cseréje elengedhetetlen, ellenkező esetben az elkészült bejáró nem lesz elég stabil. A tolókapu házilag történő kivitelezésénél azt is előre meg kell határoznunk, motoros megoldást szeretnénk-e.
Amennyiben igen, akkor tanácsos valamilyen jó minőségű, komplett szettet beszerezni, így ugyanis garantáltan elkerülhetjük azt a kellemetlen helyzetet, amikor az egyik komponens elégtelen teljesítménye miatt meghibásodik az egész nyitószerkezet. Ha esetleg nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor a mechanika kiválasztását és beszerelését bízzuk szakemberekre, még abban az esetben is, ha egyébként a tolókapu házilag lesz beépítve. Természetesen ilyenkor már előzetesen kérjük ki hozzáértők tanácsait, így a kapott intelmek alapján végezhetjük el a kivitelezést és készíthetjük elő az automatika későbbi telepítését.
Noha a folyamat alapvetően egyszerű lépésekből áll, a kellő precizitás elengedhetetlen a kifogástalan eredmények eléréséhez. Különösen nagy hangsúlyt kell fektetnünk a bejárat méretezésének tervezésére, ugyanis ettől függ majd annak stabilitása.
Ne feledkezzünk meg róla, miszerint az ellensúlyi résznek, azaz a görgős szakasznak legalább a teljes hossz 30 százalékát ki kell tennie, itt kell majd alapoznunk, az előírásoknak megfelelő módon. Amikor a tolókapu házilag kerül kialakításra, akkor kétségkívül ez a munkafolyamat okozza a legnagyobb kihívást. A betonozás és a menetes rudak elhelyezését követően rögzíthetjük a görgőket és ezzel a nehezén már túl is vagyunk. Következhet magának a kapunak a beillesztése a profilba, amivel párhuzamosan fel kell szerelni a fogadókonzolt a szemben lévő oszlopra.
Ennél a lépésnél legyünk nagyon körültekintők a pozicionálás közben, hiszen az ide befutó talpas görgő a bejáró zárt állapotában egy plusz támasztási pontot ad, ami hosszú távon véd a deformálódás ellen. A tolókapu házilag történő összeszerelése a vezető görgő rögzítésével zárul. Utóbbi kapcsán tartsuk szem előtt, hogy az időről időre elkoszolódhat, ami a bejáró szorulását eredményezheti. Ezt rendszeres tisztítással elkerülhetjük. Jól látszik tehát, miszerint a tolókapu házilag is telepíthető, ám a sikeres kivitelezéshez elengedhetetlen az előzetes tervezés és a precizitás. Ezért kétség esetén, vagy habnincsenek meg a szükséges szerszámaink, bízzuk profikra a folyamatot.