Egy lakásfelújítás vagy építkezés során nem árt, ha rendelkezünk az alapvető ismeretekkel a bejárati ajtó méretek kapcsán. Léteznek ugyanis fa és műanyag bejárati ajtó szabvány méretek, amelyek sokszor eltérhetnek egymástól. Ha szem előtt kívánjuk tartani a költséghatékonyságot, akkor érdemes ezek közül választani, hiszen az egyedi igények alapján tervezett és legyártott típusok szinte kivétel nélkül drágább megoldást jelentenek. Mostani cikkünkben igyekeztünk összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat, amelyeket a bejárati ajtó méretek témakörében tudni érdemes.
Egy bejárati ajtó a legtöbb esetben több funkcióval rendelkezik egyszerre. Egyik ilyen az esztétikai jelleg, hiszen sokszor ez az, ami a lakás vagy ház „arca” lesz a külvilág felé. Legyen szó egy társasház gangjáról vagy az utcafrontról, a hozzánk érkező vendégek is ezt látják meg elsők között, ezért nem mindegy, hogy milyen képet mutatunk feléjük.
Emellett fontos biztonsági szerepet is ellát, véd minket a jogtalan behatolásokkal szemben. Ezért az esztétikai funkciók mellett nem árt, ha a biztonsági aspektusokra is odafigyelünk: ehhez azonban sokszor önmagában a bejárati ajtó önmagában nem elegendő. A megfelelő zárszerkezet lehet képes garantálni, hogy kellő védelmet nyújtson a betörőkkel szemben. És harmadsorban, a hő- és a hangszigetelés terén is nagyon fontos szerepet játszik ez a nyílászáró, hiszen egy lakás hőveszteségének jelentős része történhet ezen a ponton.
Éppen ezért fontos, hogy olyan darabot válasszunk, amely tökéletesen illeszkedik. Beszerelése minden esetben megkívánja a szakértelmet. Sokszor már a bejárati ajtó méretek lemérése kapcsán is érdemes szakember segítségét kérni. Ha ugyanis valami hiba csúszik a számításokba és túl- vagy éppen alulméretezett darabot választunk, az jelentős mértékben növelheti meg a beépítés költségeit.
Sokan nem is gondolnának rá, de a méretek megállapítása kapcsán figyelembe kell venni küszöb magasságát is – ha ezt kifelejtjük a számításból, könnyen érhetnek minket kellemetlen meglepetések. Mind a két lehetőség tartogathat bonyodalmakat: ha alulméretezzük az ajtó, akkor a falat kell megtoldani, amely korántsem egyszerű feladat, kifejezetten egy nem szakember számára. Ha pedig túl nagy darabot választunk, akkor falbontás szükséges, annak minden munkaigényével együtt.
Ahogy a mondás is tartja, ahány ház, annyi szokás. Ez az állítás a bejárati ajtó méretek kapcsán is megállja a helyét, még akkor is, ha olyan kirívóan nagy különbségeket talán mi sem szoktunk tapasztalni. A helyes méretezés megállapításához elsősorban két értékre kell kifejezetten odafigyelni, ez pedig a szélesség és a magasság. Azt mondhatjuk, hogy az átlagos bejárati ajtó méretek 210 és 260 centiméter közötti magasság között alakulnak, bár az első érték tekinthető valamivel gyakoribbnak. A szélességük a legtöbb esetben 90 centiméter, azonban 110 vagy 140 centiméter sem ritka, különösen fa típusok esetén. Ugyanis megfigyelhető egy bizonyos különbség a fa és a műanyag bejárati ajtó szabvány méretek között is.
A szabvány méretű fa bejárati ajtók előnye, hogy sokszor elegendő őket egyszerűen megrendelni, hiszen a különböző kereskedések raktárkészletein valószínűleg nagy számban érhetők el. Így széles választékban válogathatunk, a kiválasztott darabot pedig jellemzően rövid időn belül ki is szállítjá. Fa bejárati ajtók esetében a beépítésénél sem kell különösebb bonyodalmakra számítani. A szabvány fa bejárati ajtó méretek között a leggyakoribb a 110×210, illetve 140×210 centiméteres darabok.
A műanyag típusok esetén bonyolítja a képletet, sok import darab is van a hazai forgalomban, az egyes országokban pedig eltérő szabványok vonatkozhatnak rájuk. A műanyag kültéri bejárati ajtó méretek kapcsán a leggyakrabban a 90×210, 100×210 és a 140×210 centiméteres fajtákkal találkozhatunk.
Természetesen mind a fa, mind a műanyag típusok kapcsán van lehetőség az ettől való eltérésre. Tehát adott esetben egy 93×214 centiméteres ajtó elkészítése sem lehetetlen. Itt viszont minden eseteben meg kell fizetnünk az egyedi igényeknek megfelelő tervezés és legyártás költségeit, amelyek végső soron az árat fogják emelni.
Bár ritkábban előforduló típus, sokszor kétszárnyú bejárati ajtó beépítése is indokolt lehet. Egyik oka például, ha a falnyílás szélesebb és a toldás, valamint szabvány ajtó vásárlása helyett inkább egy kétszárnyú típussal oldanánk meg ezt a helyzetet. Előnye, hogy nagyobb hely állhat rendelkezésünkre, ha például egy nagyobb bútort kellene kivinni a lakásból.
Ezek a típusok általában asszimmetrikusak, tehát a mellékszárny kisebb a főszárnyhoz képest. ugyanakkor találkozhatunk szimmetrikus darabokkal is. A mellékszárnyat sokszor nem használjuk, lehetséges külön a főszárnyat is nyitni. Ennek zárnyelve pedig nem a falba, hanem a másik ajtószárnyba csatlakozik záráskor.