A mai világban különösen nagy hangsúlyt kell fektetnünk az értékeink védelmére. Különféle zárak használatával ezt elég egyszerűen meg lehet oldani. Érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk arra, hogy milyen minőségű és típusú zárakat, zárbetéteket és zárrendszereket használunk. Egy minőségi változatot korántsem olyan egyszerű kinyitni, mint ahogyan azt a filmekben megpróbálják velünk elhitetni. Tehát egy gémkapocsnál azért jóval többre lesz szüksége annak, aki valami rosszban sántikál.
A zárszerelőnek természetesen minden eszköze és szaktudása megvan ahhoz, hogy elvégezze az ajtónyitást kulcs és rongálás nélkül. Amikor nem marad más lehetőség, akkor előkerülhetnek az olyan brutális eszközök, mint a feszítővas, sarokcsiszoló, hidegvágó vagy a fúrógép. Ezekre viszont csak szélsőséges esetben van szükség. A zárak általában pont azért szoktak bekrepálni, mert a szó szoros értelmében gagyik.
Egyszerűen olyan rossz technológiával készülnek, hogy a mechanikájuk nem bírja sokáig. Ha a zárakban nehezen jár a kulcs, az már gyanúra adhat okot. Hogyha nagy erőkifejtésre van szükség, hogy elfordítsuk a kulcsot a zárban, az is elég rossz jelnek számít. Nem kell kicserélni az egész ajtót, csupán hívnunk kell egy ügyes zárszerelőt, akinél általában akad néhány jóféle zárbetét, amivel helyettesítheti a régi, olcsó, elavult változatot. Ezeket általában egy jól irányzott kalapácsütéssel el lehet távolítani anélkül, hogy az ajtó többi része megsérülne, mivel könnyen törnek.
Egyértelmű, hogy az ilyen modellek javítása, cseréje, kulcsnélküli kinyitása is nagyobb felkészültséges és több időt igényel. Viszont a zárak előbb-utóbb megadják magukat annak, aki tudja, hogy miként kell eljárni a különféle helyzetekben. Néhány jótanács, hogyha gond van a zárakkal. Amikor beleszorul a kulcs és nem lehet elfordítani, sem kihúzni, akkor az erőltetés helyett jobb máris hívni a szakembert.
Hogyha beletörjük a kulcsokat a zárakba, akkor csak nagyobb gondot okozunk. Ne kezdjük el rugdosni, vagy akcióhős módjára vállal nekirohanva rábírni az ajtót, hogy kinyíljon, mert valószínűleg nem fog. Az ilyen magánakciókkal megkockáztatjuk, hogy nem csak a zárjavítót kell kihívnunk, hanem a mentőt is, hogy ellássa a törött vállunkat. A biztonsági ajtók egyébként is több ponton záródnak, tehát nem olyan egyszerű betörni ezeket, mint gondolnánk.
A minőségi biztonsági ajtók nagyjából 100 000 Ft felett kezdődnek. Ezt az összeget nem mindenki engedheti meg magának. De akkor, mit a teendő, hogyha szeretnénk fokozni az otthonunk biztonságát? Semmiképp sem tanácsolt olcsó, biztonsági ajtóként árult, gagyi terméket venni. Viszont fel lehet szerelni egy vagy több hevederzárbetétet, amikkel megerősíthető egy gyengébb, régebbi bejárati ajtó is.
Ha a nagy sietségben becsaptuk az ajtót, miközben a kulcs a kocsiban maradt, akkor ne egy féltéglával szerezzük vissza, amivel bedobjuk a szélvédőt. Az elektromos központi zárak akár a helyszínen is kinyithatók. Keressünk az interneten egy céget, aki gyors kiszállással a helyszínre küld egy zárszakértőt. Sokkal olcsóbban megússzuk, hogyha a zárnyitás mellett döntünk, mert egy új szélvédő és annak a beépítése jelentősen költségesebb.
Kulcsok és távirányító nélkül a központi zárak sem fognak kinyílni. Viszont van lehetőség rá, hogy újat vegyünk, amit „be lehet tanítani“, hogy úgy vezérelje az autó zárakat, mint az eredeti. Nem árt körültekintőnek lenni a zárakkal kapcsolatban, mert így számos problémától kímélhetjük meg magunkat.