A tanksapka zár népszerűsége az elmúlt évtizedben nagymértékben megnőtt. Ennek oka az üzemanyag árak növekedése, ami az üzemanyag lopások számának növekedéséhez vezetett. Ez egy egyszerű, de fontos alkatrész, ami a közúti személygépkocsik és teherautók túlnyomó többségén megtalálható. Célja egyszerű: megbízható védelmet biztosítani az üzemanyag tolvajok ellen.
A zárható tanksapka fontos szerepet játszik a jármű párolgási rendszerének működésében is, aminek célja a benzintartályból származó üzemanyaggőz felfogása és újrafelhasználása. Mivel a kupakot gyakran levesszük, minden alkalommal, amikor üzemanyagot töltünk a járműbe, idővel elhasználódhat, és ki kell cserélni. A rossz vagy meghibásodott tanksapka zár általában tüneteket produkál, amelyek figyelmeztethetik a vezetőt a lehetséges problémára.
Több oka is lehet annak, hogy a tanksapka zár nem nyílik ki. A leggyakrabban ez autómosás után vagy a hideg évszakban fordul elő. Még a tapasztaltabb autótulajdonosokat is megzavarhatja ez a helyzet, mert előfordulhat, hogy túl kevés üzemanyag van az autóban, és még a legközelebbi szervizbe is egyszerűen lehetetlen eljutni. Ilyen helyzetben fontos, hogy ne legyünk frusztráltak, hanem alkalmazzunk néhány egyszerű praktikus trükköt. Nézzünk meg tehát néhány hasznos tippet, amelyek már több száz járművezetőnek segítettek.
Előfordul, hogy az üzemanyagtöltő nyílást nyitó rendszer befagy. Nem ritka, hogy az autótulajdonos télen megérkezik egy benzinkúthoz, és a tanksapka zár nem nyílik ki. Feltételezhető, hogy az eszköz befagyott. Pontosabban, nem maga a kupak fagy be, hanem az a mechanizmus, aminek a feladata a tanksapka zár kinyitása és bezárása.
Ez annak tudható be, hogy amikor az autó mozgásban van, a belső tér jelentősen felmelegszik, a meleg levegő szétterjed az autó belsejében, és bejut a zárat nyitó szerkezetbe, ami a kinti oldalon fagypont alatti hőmérsékletnek van kitéve. Ez a jelentős hőmérséklet különbség kondenzáció képződését okozza. Az utastérben lévő levegő lehűlése után a hideg levegőhöz közelebb lévő műanyag zár lassan lehűl, a keletkező nedvesség néhány órán belül jéggé alakul, a nyitószerkezet jegessé válik, és már nem működik megfelelően.
Ebben a helyzetben csak a helyileg történő hibaelhárítás segíthet az üzemanyagtöltő nyílás kinyitásában. A kellemetlen állapot megelőzése érdekében a gumiborításon keresztül egy fecskendővel WD-40-et kell juttatnunk a nyílásba, majd többször kinyitni és bezárni a szerkezetet.
Annak érdekében, hogy a fagy ne játsszon ilyen tréfát az autónkkal, ne felejtsük el a benzintank nyílásának elemeit szilikon alapú készítménnyel kezelni a hideg időjárás kezdete előtt és minden téli autómosás után. Azokat a területeket, ahol jegesedés fordulhat elő, szintén érdemes WD-40-el permetezni.
Az autótulajdonosok gyakran elveszítik vagy eltörik a zárófedelek kinyitásához szükséges kulcsokat. Egy csavarhúzó és egy önmetsző csavar segíthet ebben a helyzetben. A fedélbe csavarhúzóval betekert csavar kioldhatja a zárat, és a kupak könnyen eltávolítható. Ezt a megoldást alkalmazva azonban új burkolatra lesz szükség.
A kódzárral ellátott tanksapka a lehető legnagyobb mértékben védi az üzemanyagtartályt az illetéktelen hozzáféréstől. Néha azonban az autótulajdonosok elfelejtik a kódot, vagy azt meg kell változtatni. A kód megváltoztatásához egy vékony csavarhúzó pengéjét kell bedugni a zárba, és miután kattan, ki kell húzni. A fedél ezután könnyen eltávolítható. Az eljárás több percig is eltarthat, mivel a kóddal zárható tanksapka meglehetősen összetett. Ha mégis sikerült eltávolítanunk, a régi kód automatikusan visszaáll, és lehetőség van a cserére.
Ha tehát meggyűlik a bajunk a tanksapka zárral, a lényeg, hogy megőrizzük a hidegvérünket. Mielőtt változatos módszerekekkel és eszközökkel megpróbálnánk kinyitni vagy felfeszíteni a szerkezetet, állapítsuk meg a meghibásodás okát. Csak ezután találhatjuk meg a megfelelő megoldást, és folytathatjuk a tanksapka zár kinyitását.