Bármikor előfordulhat, hogy valamelyik régi zár kinyitása nehézségekbe ütközik. A folyamatos használattal együtt jár a fokozatos elhasználódás, az alkatrészek meglazulása vagy kopása. Ha azt vesszük észre, hogy a zár akadozik, beszorult vagy beragadt, akkor jobb esetben nagy nehezen ki tudjuk nyitni, de ha minden kötél szakad, kénytelenek leszünk feltörni azt. Nézzük is meg, mi mindent tudunk tenni a beragadt zár kinyitása érdekében!
Sajnos bármelyikünkkel előfordulhat a legváratlanabb pillanatokban is, hogy nem tudjuk kinyitni valamelyik ajtót és esetleg bennragadtunk valamelyik helyiségben. Általában ez a zárbetét-, vagy a zárszerkezet meghibásodásából adódó probléma: például a kulcs egyszerűen körbe forog vagy éppen nem fordul el. Ekkor hajlamosak lehetünk hirtelen cselekedni, de a legrosszabb, amit tehetünk, ha elkezdjük erőltetni a kinyitást. Ekkor legfeljebb csak komoly károkat tehetünk akár az egész zárszerkezetben is, viszont a beragadt zár kinyitása felé egy lépéssel sem kerültünk közelebb.
Olajokkal semmi esetra se próbáljuk meg lazítani a szerkezetet, mert a módszer nem csak sikertelen lesz, hanem károkat tehet a zárszerkezetben, ha utána rászárad. Lehet próbálkozni csavarhúzós, bankkártyás, hajcsatos vagy egyéb filmekben, YouTube videókban látott praktikák alapján, de sokszor ez is csak rosszabbul sülhet el. Ha kellő érzékünk és finom kezünk van a zárszerkezetekhez, akkor próbálkozhatunk ezzel a megoldással. Azonban ez a módszer szintén magában hordozhatja a komolyabb károsodás esélyét, ha nem megfelelően járunk el. Ezért lehet, hogy ha sehogy sem boldogulunk vele, már az elején jobb szakembert hívnunk.
Vannak olyan esetek, amikor a zárszerkezet olyan szinten hibásodott meg, hogy nincs más választás, mint fel kell törni azt. Valamint az is előfordulhat, hogy nincs időnk megvárni a segítséget és elkerülhetetlen a zár feltörése. Valamennyi beltéri ajtó zárszerkezete valóan egyszerű, könnyen feltörhető. Ha biztonsági zárral állnánk szemben, akkor pedig elkerülhetetlen szakembert hívnunk, ugyanis valamennyi házi praktika hatástalan lenne.
Egy tollas zár feltörése ehhez képest középen helyezkedik el, nem egyszerű, de a megfelelő eszközökkel, például egy fúrógéppel elvégezhető. Ezek a zárak ugyanis nem a biztonságukról híresek, hiszen egyszerűek, jellemzően olcsók is.
Viszont ebben az esetben sincs értelme nekiállni házilag feltörni a zárat. Hiszen utána nekünk kell a megfelelő paraméterű zárbetétet vagy zárszerkezetet megtalálni, beszerelni, ami sokszor nem megy egyszerűen. Érdemes tehát már ekkor sem késlekedni a segítségkéréssel, hiszen egy szakember a helyszínen pillanatok alatt elvégzi a zárcserét és képes bármilyen károsodás nélkül elhárítani a problémát.
Ha gondot okozna a régi zár kinyitása, keressünk egy megfelelő szakembert és összességében akkor is jobban jöhetünk ki, mint ha mi magunk állunk neki babrálni vele.