Milyen zárbetétet vegyek?

Milyen zárbetétet vegyek?

Milyen zárbetétet vegyek?

 

A biztonság alapvető emberi szükséglet, éppen ezért jogos kérdés, amikor az merül fel az ember fejében, hogy milyen zárbetétet vegyek, hiszen csak jó választásokkal elégítheti ki ezt az igényét.

Amikor hazaérünk és becsukjuk magunk mögött az ajtót, biztonságban érezzük magunkat. Ez az otthon igazi ismérve. Ahhoz, hogy ez az érzés megmaradjon, a lakás nyílászáróinak tökéletes állapotban kell lenniük. De míg az ablakok esetében meglehetősen egyszerű dolog, hiszen csak a minőségre kell igazán odafigyelni, addig a bejárati ajtó zárbetétjének milyensége már sokkal fogósabb kérdés. Egyáltalán nem könnyű a kérdés, hogy milyen zárbetétet vegyek? Miért? Egyrészt azért, mert nem mindegy, hogy kültéri – mondjuk egy ház esetében – vagy zárt lépcsőházi bejárati ajtóról beszélünk. Másrészt az is fontos, hogy az ajtó milyen anyagból készült. Mert hiába választjuk ki a legnagyobb biztonságot nyújtó zárbetétet, ha azt egy pozdorjából készült ajtóra szereljük, ami könnyen betörhető.

Mit nevezünk zárbetétnek?

Konyhanyelven szólva, a zárbetét az a része a zárnak, amibe becsúsztatjuk a kulcsot. A zárbetéteket nemcsak típusai szerint különböztethetjük meg, hanem úgy is, hogy vízszintes vagy függőleges kulcsvezetése van, illetve annak alapján is, hogy milyen színűek. Már a kulcsok kinézetéből is lehet tudni, hogy milyen zárbetétbe illenek, hiszen a függőleges kulcsok fogazottak, míg a vízszintesen használandók lapmart vagy pontfúrt kulcsok lehetnek. Színük szerint lehetnek arany – ezek rézből készülnek – vagy ezüstösek a nikkeltől, de a fényes krómszín is nagyon közkedvelt a vásárlók körében. Az, hogy milyen színű, nem befolyásolja a zárbetét minőségét, biztonságos működését, pusztán esztétikai jelentőséggel bír. A hazánkban megszokott formától eltérő alakú zárbetétek is kaphatóak, mint például az amerikai stílusú kerek, illetve a skandináv módihoz illő ovális formák. Ha valakinek ezek tetszenek, bátran válogasson közülük, ha a zár is megfelelő hozzájuk!

Nagy a választék a zárbetét típusokból, de milyen zárbetétet vegyek?

Magyarországon a normál zárbetét a leginkább elterjedt. Ez a zárbetét mindkét oldalról nyitható, de ha az egyik oldalon bent marad a kulcs a zárba, a másik oldalról nem lehet bejutni az ajtón. Éppen ezért nagyon oda kell figyelni, nehogy becsapódjon mögöttünk az ajtó, például amikor kivisszük a szemetet. Ebben az esetben, ha nincs kívül kilincs, akkor nem jutunk vissza a lakásba. A külső kilincs megléte egyébként sokaknak ijesztő, mivel így bárki benyithat a lakásba, ha nem zárjuk be. Ha ettől tartunk, érdemes kicseréltetni az ajtón a kilincset gombra vagy elvágatni a külső kilincs és a zár összekötő elemét.

milyen zárbetétet vegyek?

A gombos zárbetét a normál zárbetét továbbfejlesztett változata, itt a már említett önkizárás nem fordul elő. Ebben az esetben ugyanis a belső kilincs helyett, egy elforgatható gomb segítségével lehet kinyitni az ajtót, akár kulcs nélkül is. Ez az előnye azonban egyben a hátránya is a gombos zárbetétnek. Ezt a típust ablakos bejárati ajtóknál nem ajánlják a szakemberek, mert ha valaki betöri az üveget, a lukon benyúlva egyszerűen kinyithatja az ajtót a gomb elforgatásával.

Az otthon biztonságban van a fogaskerekes zárbetéttel

A fogaskerekes zárbetét a cilinderbetétek egy speciális típusa. Különös ismertetőjele, hogy a normál zárbetétekkel szemben ennél nem tolóka van, hanem egy fogaskerék működteti a szerkezetet. A fogaskerekes zárbetétet leggyakrabban hevederzárakban és manapság a lakástulajdonosok között igen népszerű, többpontos biztonsági ajtóknál alkalmazzák. Mivel Magyarországon többféle típusú fogaskerekes zárbetétet árusítanak, meghibásodás vagy csere esetén a szakembereknek látni kell a komplett zárbetétet. Ilyenkor – a hevederzár szétbontása után – a fogaskerekek mérete és száma alapján beazonosíthatják, hogy melyik típusról van szó és mi kell az ajtó tökéletesen záródásához.

A vagyonvédelmet elektromos zárbetétek szolgálják

Az elektromos zárbetétek kicsit kilógnak a sorból, hiszen árammal működnek. Ezeket a zárbetéteket lakóépületekben nem igazán szokták használni, főleg a vagyonvédelem területén alkalmazzák. Sokan az irodaházakban, munkahelyeken vagy a panelházak kaputelefonjaival összekötött bejáratánál találkoznak elektromos zárbetétekkel, amelyeken csak kóddal vagy kártyával lehet bejutni a helyiségekbe. Az ilyen zárbetétekkel ellátott ajtókon csak belül van kilincs.

Elektromos zár

Az elektromos zárbetéteknek 3 fajtája van. Az egyik a munkaáramú, ami azt jelenti, hogy a zárbetét csak akkor nyitja az ajtót, ha áram alá kerül. A másik típus a fordított működésű elektromos zárbetét, ami akkor van zárva, ha elektromos feszültséget kap. Ennek a típusnak a hátránya is ebből származik, hiszen egy áramszünet vagy feszültségingadozás esetén is könnyedén kinyitható a zár elfordításával az ajtó. A harmadik a memóriás működésű elektromos zárbetét, ennek működése nincs folyamatos áramellátáshoz kötve, a nyitáshoz elég egy elektromos impulzus.

Természetesen – ahogy a többi zárbetét típus – az elektromos zárbetétek is beszerelhetőek fa, műanyag, acél, de akár vasajtóba is, függően attól, hogy belső vagy külső ajtóról beszélünk. Az elektromos zárbetétek ezen kívül védelmet kapnak a külső hatások ellen is, így akár kültéri ajtóba is beilleszthetőek.

Nem kalapos, de közkedvelt a cilinderes zárbetét

A cilinderes zárakat az különbözteti meg a többitől, hogy ebben az esetben a zárbetét tökéleten illeszkedik egy, a zárban kialakított lukba.

Milyen elvárásoknak kell megfelelni egy zárbetétnek?

Ahhoz, hogy biztosak lehessünk abban, mindent megtettünk a betörők ellen, több szempontnak kell megfelelnie a vásárolt és beszereltetett zárbetétnek. Ilyen a törésvédelem, a fúrásvédelem, a finom- és a kopogtatásos zárnyitás, valamint a másolás elleni védelem. Ahhoz, hogy a zárbetét megfelelően működjön, nem szabad semmilyen olajfélét használni, még a kék flakonos csodaszert sem, illetve elemekre bontva szétszedni és megtisztítani sem szabad.

Legjobb zárbetét

Annak érdekében, hogy az otthonunkat és magunkat, családunkat is biztonságban tudjuk, érdemes felsőkategóriás zárbetétet vásárolni. Ez soha ne legyen alku tárgya! Már csak azért sem, mert az olcsó és egyben gyengébb minőségű zárbetétek hamarabb tönkremennek, így ismét cserélni kell. Ez pedig már sokkal nagyobb kiadás az idők során, mintha egyből egy jó minőségű zárbetétet szereltetnénk be. Bár mi magunk is megvásárolhatjuk a zárbetétet és be is szerelhetjük, de ha a bejárati ajtóról van szó, érdemes szakembert hívni, hogy hibátlan legyen a zár működése.

A méret is befolyásolja, hogy milyen zárbetétet vegyek?

A válasz természetesen igen, hiszen az, hogy milyen méretű zárbetétre van szükségünk, az ajtólap és a veretvastagság alapján állapítható meg. Fontos, hogy a zárbetét semmiképpen ne lógjon ki az ajtólap síkjából, ellenkező esetben könnyű célpont lehet a zártöréssel behatoló bűnözőknek. Magyarországon leggyakrabban a 30/30-as zárbetétet használják. Hogy mekkora méretre van szükségünk, könnyen kiszámolhatjuk az eredeti zárbetét lemérésével, a rögzítő csavar furatának közepétől jobbra és balra lemérve a távolságot. Majd ez a két számot összeadjuk, ami a zárbetét teljes hosszméretét adja ki, így adott a válasz, hogy milyen zárbetétet vegyek.

Néha jobban megéri megvenni a komplett ajtót zárral együtt? Biztonsági ajtóba milyen zárbetétet vegyek?

Manapság egyre több szolgáltató a bejárati ajtókat minden kiegészítőjükkel együtt szállítja és szereli be a helyére. Az úgynevezett trezorzár-szerkezetű biztonsági ajtók esetében a cilinderzár adott, a zárbetét előtt egy törésvédő rozetta kerül beépítésre, hogy véletlenül se lógjon ki. Fontos, hogy a többpontos biztonsági ajtó eladója garanciát vállaljon a termékére, ha erre nem hajlandó, keressük tovább a megfelelő nyílászárót. Ha esetleg valamiért cserélni kell a zárat, például kopás, feltörési kísérlet, kizáródás miatti zártörés, lakáskiadás vagy költözés miatt, könnyedén megoldható. Sokan attól tartanak, hogy a zárbetét cseréje befolyásolja a többpontos biztonsági rendszer működését, de ez indokolatlan félelem.

 

Tartalomjegyzék