is.Amikor az otthon tárolt értékek megóvása kerül terítékre, akkor gyakorta felmerül a kérdés, miszerint milyen széfet vegyek és azt pontosan hogyan is helyezzem el a maximális biztonság elérése érdekében.
A hatalmas kínálatnak köszönhetően a döntés nem is olyan egyszerű, ám a meghatározó szempontok figyelembevételével nagyban megkönnyíthetjük a dolgunkat. Elsőként azt kell átgondolnunk, mit is szeretnénk ilyen módon tárolni, hiszen ez az információ nagyon sok mindent befolyásol. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, mekkora mennyiségről van szó. Pár ékszer, esetleg némi készpénz egy kisebb trezorban is kényelmesen elfér, ám ha kötvények, elektronikai eszközök, adattárolók, vagy akár laptopok is ide kerülnek, akkor komolyabb megoldásra lesz szükség. Így azt, hogy milyen széfet vegyek, elsősorban az határozza meg, mit is kívánok benne megőrizni.
Ugyancsak kardinális kérdés, mekkora értéket képvisel majd a páncélszekrény tartalma. Annak ugyanis valamennyire összhangban kell lennie azzal az összeggel, amit a biztonságra költünk, ez pedig jelentősen befolyásolja, melyik kivitel lesz a legmegfelelőbb. Ahhoz azonban, hogy ezt el tudjuk dönteni, nem árt, ha tisztában vagyunk az egyes elérhető típusok sajátosságaival.
Sokaknak leginkább a filmekből lehet ismerős a forgótárcsával ellátott páncélszekrény, ami teljesen mechanikus elven működik és nem véletlenül vált a biztonság jelképévé. A bonyolult szerkezeteket roppant nehéz és időigényes feltörni, ám ezek bekerülési költsége meglehetősen magas, használatuk bonyolult és probléma esetén nagyon nehéz a javításuk. Emiatt hétköznapi használatban nem terjedtek el, szemben az elektronikus zárral, kéttollú kulccsal, illetve ezek kombinációjával nyitható változatokkal. A legoptimálisabbnak ez utóbbi módozat tekinthető, itt ugyanis két lépcsőben történik a védelem. A mechanikus szerkezet reteszét pluszban elektronikusan is zárhatjuk. Ez a módszer ezáltal akkor is hatásos, ha a kulcs esetleg illetéktelen kezekbe kerül. Amikor tehát az a kérdés, hogy milyen széfet vegyek, tartsuk szem előtt, hogy ez egy remek választás lehet még nagyobb értékek megőrzése kapcsán is. Ám a megfelelő modell beszerzése önmagában még csak félsikernek tekinthető.
Tudniillik mit sem ér egy kellően jó minőségű trezor, ha azt a betörő könnyedén magával tudja vinni. A mozdíthatóság mellett van még egy hatalmas hátulütője annak, ha nincs szakszerűen beépítve a széf. Nevezetesen az, hogy így annak több oldala is támadható marad, ezzel pedig nagyban megkönnyítjük a behatolók dolgát. Ennek megelőzése beépítéssel, illetve lecsavarozással történhet, utóbbi esetében ez viszont kizárólag betonba, fém dübellel történhet.
A falba szerelt megoldás nyújtja a legnagyobb fokú biztonságot, arra azonban ügyeljünk, hogy a folyamatot szakavatott, tapasztalt szerelő végezze. Célszerű még a procedúra elején egyeztetni a beszerelési lehetőségeket, hiszen jól látszik, miszerint nem csak az a kérdés milyen széfet vegyek, hanem az is, végül hová is kerül majd. E kettő tényező ugyanis együttesen adja majd, mekkora fokú biztonságot nyújt a páncélszekrény.
Ugyanakkor gyakorta okoz már az is dilemmát, hogy egyáltalán szükségünk van-e ilyen komoly védelmi felszerelésre ingatlanunkban. Ennek eldöntésekor feltétlenül érdemes szem előtt tartanunk, hogy a betörők nagy része nem rendelkezik megfelelő eszközökkel és szaktudással. Azaz már egy csekélyebb bekerülési költséggel kiépített rendszer is elrettenti a legtöbb betolakodót, így pedig annak ára sokszorosan megtérülhet.
Egy széf otthonra pedig még akkor is hasznos lehet, ha csak olyan dokumentumokat helyezünk el benne, amiknek a megsemmisülése, vagy elvesztése érzelmi problémát jelentene. Ha ilyen céllal történik a kiépítés, akkor is fokozottan ügyeljünk a választott modell tűzállóságára is. Hiszen nem szabad elfelejteni, hogy nem csak az illetéktelenektől, de a külső behatásoktól is védeni kell értékeinket.
Mit tegyünk, ha nem tudjuk kinyitni a széfet? Cikkünkből megtudhatja, hogy megoldható-e a számzáraz széf kinyitása házilag?