Több szempontból is kardinális kérdés, milyen betéttel felszerelt nyílászárókat választunk, ebben a tekintetben pedig a biztonsági üveg kiváló alternatívát jelent, noha még mindig elég sok félreértés övezi ezt a típust.
Építkezések, illetve átfogó felújítások kapcsán ma már kiemelt figyelmet kell fordítani az energiahatékonyságra, ennek pedig fontos része a hőveszteség minimalizálása. Emiatt a fűtésrendszer optimalizációja mellett nagy hangsúlyt kell fektetni a nyílászárókra is, hiszen az elégtelen szigetelést leszámítva itt szökik el a legtöbb meleg. A biztonsági üveg segítségével kiváló eredmények érhetők el, ám természetesen a hagyományos módozatok tekintetében is hatalmas fejlődést tapasztalhattunk az elmúlt évtizedekben.
A múlt század második felében még javarészt az egy rétegű, síküvegeket használták erre a célra, ám ezek hő-átbocsájtási jellemzői meglehetősen rosszak. A gáztöltéssel rendelkező, több rétegből álló változatok vonatkozásában viszont sokkal optimálisabb értékeket tapasztalhatunk.
Jogosan merül fel ugyanakkor a kérdés, milyen típus mellett érdemes letenni a voksunkat. Nos, ezt több tényező együttes vizsgálatával deríthetjük ki, ugyanis egyáltalán nem mindegy milyen elvárásokat támasztunk az adott nyílászáróval szemben. Tudniillik annak elhelyezkedése, szerkezeti tulajdonságai is döntő befolyással bírhatnak.
A biztonsági üveg alkalmazása például nem mindenhol indokolt, ám egyes felhasználási területeken szinte elengedhetetlen. Olyan ablakoknál, amik jól védett, nehezen elérhető pozícióban találhatók, általában elegendő a síküveg használata, hiszen minimális a komolyabb töréssel járó sérülések kockázata. Ezzel szemben például utcafronton, vagy üzletek kirakatánál már nagyon jó szolgálatot tehet a biztonsági üveg, hiszen nem csak az energiafelhasználást teszi hatékonyabbá, de váratlan helyzetek esetén is nagy segítséget jelenthet. Ugyancsak kulcsfontosságú kérdés a légkamrák száma is.
Egy nagyobb vihar, vagy épp szándékos rongálás eredményeképp a hagyományos síküveg aránylag könnyen törik, ami komoly problémákat okozhat, hiszen a pótlás jelentős kiadásokkal járhat. Ennél is nagyobb gond azonban, miszerint a felület berobbanásakor keletkező szilánkok súlyos, akár életveszélyes sérüléseket is okozhatnak.
Az edzett üveg tulajdonságai közül a a legfontosabb szerepe emiatt éppen annak van, hogy vész esetén olyan darabok keletkeznek, amik tompa éllel rendelkeznek, így a komoly balesetek esélye a minimálisra redukálható. Ráadásul a biztonsági üveg vonatkozásában jóval nagyobb behatásra van szükség a töréshez, tudniillik a speciális eljárásnak köszönhetően az anyag ellenálló képessége a többszörösére emelkedik. Ez egyaránt vonatkozik a hőhatás kivédésére, illetve ütésállóságra. A folyamat során az anyagot felhevítik, majd a külső rétegét hirtelen lehűtik. A felület és a belső rész hőmérsékletkülönbsége okozza a fokozott strapabírást, ám bizonyos tényezőkre ennek kapcsán kiemelt figyelmet kell fordítani.
Ilyen például a megmunkálhatóság kérdése. A biztonsági üveg tulajdonságai óriási előnyt jelentenek nagyobb terheléssel járó környezetben, ugyanakkor a technológiából adódóan a vágást és a furatok elkészítését még a procedúra előtt meg kell ejteni.
A biztonsági üveg ugyanis erre a későbbiekben már nem lesz alkalmas. Ennek tükrében az előkészületek során fokozott figyelmességgel kell eljárni. Minden esetben nagyon alapos tervezésre van szükség, hiszen a méretre szabott, lyukakkal ellátott biztonsági üveg paraméterei a későbbiekben már nem változtathatók meg.
Emiatt az eljárást minden esetben profi szakemberekre kell bízni, már a legelső lépéstől kezdve. Ugyancsak körültekintést igényel annak meghatározása, adott felhasználási ponton mekkora rétegszám az indokolt. Gyakorta elegendő egyetlen biztonsági üveg is, ám bizonyos esetekben a kettő, illetve három lehet az ideális. Ilyenkor a rétegek közé speciális fólia, vagy gyanta kerül, ezekkel ugyanis tovább növelhető a védelem és a hatásfok.