Néha minden összejön és ilyenkor néha megfordul az is a fejünkben, hogy miként oldható meg a központi zár kinyitása kulcs nélkül. Hogy mikor merülnek fel ilyen gondolatok? Amikor egy elegáns mozdulattal becsapjuk a kocsiajtót, bezárva a kulcsot is, esetleg elhagyjuk valahol. Vagy egyszerűen lemerül a távirányító.
Ha az indítókulcs a kocsiban van, az a jobbik eset, hiszen legalább azon nem kell töprengenünk, hogy pótoljuk, ha nincs másodpéldány belőle. Ilyenkor az első gondolata az embernek, hogy akárhogy is, de kinyitja az autót és elkezdi rángatni azt. Ez a módszer azonban legfeljebb arra jó, hogy beinduljon a riasztó és még idegesebbek legyünk. A zár feszegetése különböző „célszerszámokkal” – csavarhúzóval, dróttal, stb. – sem megoldás, viszont kárt tehet a szerkezetben. Persze jogos a kérdés, hogy ilyenkor hol a pótkulcs? Általában otthon, az esetek nagy részében sok-sok kilométerre onnan, ahol éppen vagyunk. Egy szó, mint száz, segítségre van szükség! Lássuk, hogyan lehet kinyitni az autót kulcs nélkül!
A legegyszerűbb, ha hívunk egy autózárakkal foglalkozó szakembert, aki tudással és technikával rendelkezik ahhoz, hogy az ajtó kinyitása kulcs nélkül ne okozzon számára problémát. Sok olyan zárszakértő vállalkozót találhatunk a neten, aki azonnal kiszáll némi felár fejében és megoldja a gondot. A szakember komplett felszereléssel, többek között egy speciális szerszámmal fog érkezni. Ez az eszköz több modellel is kompatibilis és szerencsére kárt sem okoz az autó zárszerkezetében, viszont pont úgy működik, mint a jármű saját kulcsa. Akkor sem kell csüggedni, ha a központi zárral van baj, mert a szakember táskájában erre is lesz szerszám. Az igazi profit arról lehet megismerni, hogy a munka elvégzése után egy karcolás sem esik az autón.
A szakember tudásán, rutinján és speciális eszközein kívül, néhány dologra még szükség van ahhoz, hogy a bezárt autó kinyitása megtörténjen. Méghozzá iratokra, hiszen nem lehet bárkinek csak úgy kinyitni egy autót. Fontos, hogy nálunk legyen a személyi igazolványunk, jogosítványunk, illetve a gépjármű forgalmi engedélye. Ezekkel bizonyíthatjuk be, hogy a saját tulajdonunkba szeretnénk bejutni a zárspecialista segítségével.
De mi a helyzet akkor, ha az irataink is a kocsiban maradtak? Ez már fogós kérdés, de szerencsére erre is van megoldás. Ha már van okostelefonunk, érdemes kihasználni a benne rejlő lehetőségeket és a fotógalériában – egy külön mappában – tároljunk fényképeket a legfontosabb iratainkról. Ezek természetesen nem helyettesítik az eredeti dokumentumokat, de megkönnyítik a helyzetet, ha semmi sincs nálunk. Ebben az esetben ugyanis rendőrt kell hívni, aki a nyilvántartás és a igazolványok képe, majd később az eredeti segítségével azonosítani tud minket. Így elhárul az akadály a központi zár kinyitása elől kulcs nélkül.
Megesik, hogy a kezünkben van a távirányítós indítókulcs, mégsem tudunk bejutni a saját autónkba, mert lemerült a kis szerkentyűben az elem vagy egyszerűen elromlott. A zárszakértő ilyenkor is tud segíteni, hiszen egy teljesen tiszta, új távirányítót könnyen „betaníthatunk” arra, hogy felismerje a gépjármű központi zárjának jelét, így azonnal ki lehet nyitni a kocsit.
Az utolsó megoldás a bezárt autó kinyitásához az ablakon keresztül vezet. Megesik, hogy olyan helyen vagy napszakban történik meg a baj, amikor semmi esélyünk segítséget találni vagy más módon megoldani a központi zár kinyitását kulcs nélkül. Ilyenkor keressük meg a legkisebb ablakot és törjük be. Persze ezt mihamarabb ki kell majd cseréltetni és talán nem is lesz olcsó, de jobb híján megteszi. A drótos, ablak mellett benyúló módszerrel is meg lehet próbálkozni, de ilyenkor szinte biztosan igazoltatás lesz a vége, hiszen a tolvajok is így nyitják ki a kiszemelt járműveket.