A kilincs javítás házilag sokszor hasznos megoldás lehet, ha azt érzékeljük, hogy a kilincs elkezdett lötyögni. A komolyabb bajt tanácsos megelőzni, így nekiláthatunk, mielőtt végleg kizárnánk magunkat a lakásból vagy éppen ellenkezőleg, bent ragadnánk a szobában. Nem árt komolyan venni a problémát, mert ha nem teszünk ellene időben, később kellemetlen meglepetések érhetnek. Akár a legsürgősebb elintéznivalóink kellős közepén is. Mostani cikkünkben megnézzünk pár esetet, amikor a kilincs javítás házilag is elvégezhető, de sok esetben szükséges lehet szakember segítségét kérni a probléma megoldásához.
Egy vadonatúj kilincs felszerelése után is megfigyelhetjük, hogy egy jól működő darabnak is van egy bizonyos holtjátéka. Teljesen normális jelenség, ha pár centit lefelé-felfelé el tudjuk mozdítani, ekkor még kell semmi rosszra gondolni. Ha ez nem lenne, akkor a zárszerkezet folyamatosan meg lenne feszülve, ami az idő előtti elhasználódását segítené elő.
Egy idő után azonban a folyamatos használat miatt, a csavarok vagy a kilincset befogadó zárdió elkezd meglazulni, esetleg az egész zárszerkezet elkopik, elhasználódik. Érezni fogjuk a különbséget, hogy mikor van szó a természetes holtjátékról és melyik az a pont, amikor már lötyög a kilincs. Valószínűleg ekkor sem fog rögtön szétesni az egész szerkezet, viszont nem tudhatjuk, hogy mikor következik be a nagyobb baj.
Sok esetben a kilincs szerelés nem bonyolult folyamat, akár egy vagy két csavarhúzó segítségével is elvégezhető. Előfordulhat, hogy csak a csavarok lazultak meg és csak annyi történt, hogy az összekötő zárhoz rögzítő, úgynevezett kilincs rögzítő csavar (hernyócsavar) lazult meg. Ilyenkor nincs más dolgunk, mint egy kisebb fejű csillagcsavarhúzóval rászorítani.
Ha ez nem segít, az is előfordulhat, hogy a műanyag betét okoz gondot. Egy csavarhúzó ebben az esetben is elegendő lehet. Először is le kell vennünk a kilincset, majd az összekötő száron lévő műanyag betétet el kell fordítanunk a másik oldalra. Ezután következhet a kilincs felszerelése, húzzuk meg a csavarokat. Ha szerencsénk van, ezzel meg is oldottuk a problémát és nincs is több teendőnk.
Ha ezeknek a módszereknek a kipróbálása után továbbra is lötyög a kilincs, már érdemes szakember hívnunk. Nem tudhatjuk ugyanis, hogy mikor adja meg magát végleg a zárszerkezet és szorulunk ki vagy éppen ragadunk bent a lakásban. Ha a végén az egész zárszerkezetet ki kell szakítani, esetleg sérül az ajtótok is, akkor sokkal rosszabbul járhatunk, mintha időben orvosoltuk volna a problémát.
Sok esetben a kilincs javítás házilag is elvégezhető, azonban nem árt komolyan venni. Hiába működik a lötyögő kilincs még hónapokon keresztül is, bármikor a kezünkben maradhat, beragadhat vagy éppen megadja magát a zárszerkezet és a kilincs csak körbe fog forogni, mi pedig se ki, se be nem tudunk majd menni.