Amennyiben Ön úgy határoz, hogy a kilincset ajtógombra cserélteti a bejárati nyílászárón, akkor jól jöhet, ha pontosan tudja, miként zajlik a becsapódott ajtó kinyitása. A hagyományos nyitókarok egy egyszerű mozdulatot követően húzzák be a zárnyelvet, így nem tudjuk olyan egyszerűen kizárni magunkat saját otthonunkból.
Igen ám, de mi történik olyankor, ha a nagyobb biztonság érdekében gomb kerül a kilincs helyére, ráadásul olyan, ami nem is fordítható? Ilyen esetben ugyanis elég egyetlen óvatlan pillanat és már meg is történt a baj. Automatikusan behúzzuk magunk mögött az ajtót, vagy épp a huzat űz gonosz tréfát velünk és máris azon kapjuk magunkat, hogy nem tudunk visszajutni ingatlanunkba. Ilyenkor aztán a becsapódott ajtó kinyitása válik a világ legsürgősebb feladatává. Azonban megfelelő tapasztalat hiányában ez nem is mindig olyan egyszerű. A nagy kapkodás pedig akár meggondolatlan ötletekhez is vezethet. Sajnos a házi praktikák közül jó néhány sokkal többet árt, mint amennyit használ. A legfontosabb tehát, hogy bármennyire is életbevágó lenne mielőbb visszajutni a lakásba, cselekedjünk higgadtan és megfontoltan.
Fizikai erővel ugyanis nem érhetünk célt, illetve csak komoly roncsolások árán. Ettől mindenképpen tartózkodjunk, mert utólag nagyon komoly bosszúságot okoz majd, ha végül komplett cserére szorul az egész nyílászáró. A jó hír, hogy a gombos kilincsek rendkívül egyszerű módon biztosítanak plusz védelmet. Hatásmechanizmusuk lényege, hogy alkalmazásuk mellett kívülről kizárólag kulcs segítségével lehetséges az ajtónyitás, hiszen csak így húzható vissza a zárnyelv. Ám ennek köszönhetően a szerkezet az illetéktelen behatolást már úgy is megakadályozza, hogy közben nincs szükség a kulcs elfordítására.
A becsapódott ajtó kinyitása során e funkciónak az a hatalmas előnye, miszerint csak a nyelvet kell benyomni, hiszen ilyenkor az nincs rázárva, ez pedig jóval egyszerűbbé teszi a műveletet. Emiatt aztán kulcsfontosságú, hogy ha csak nincs szó veszélyhelyzetről, akkor semmiféleképpen sem szabad elkezdeni megbontani, vagy megfúrni a bejárót, illetve a zárszerkezetet. Ezek mellett pedig ne kísérletezzünk az ajtó berúgásával, vagy betörésével. Így ugyanis hatalmas károkat okozhatunk, a helyrehozatal pedig komoly kiadásokkal és akár jelentős bontási munkálatokkal is járhat.
Noha azt gondolhatnánk, hogy a filmekben oly sokat látott bankkártyás trükk csupán egy látványos, ámde a gyakorlatban hasznavehetetlen módszer, valójában régebben nagyon is működőképes volt. A mai modern nyílászárók esetében, főképp a bejárati ajtóknál azonban már jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyártás és a beszerelés során a szigetelésre. Emiatt pedig egy ilyen vastagságú műanyag lap a legtöbbször nem fér be, ám egy vékonyabb megoldással, mint amilyen például egy szétvágott üdítős palack, sikerrel járhatunk.
Problémás esetekben pedig maradnak a speciális szerszámok, a kifejezetten erre a célra készített fém lapok, illetve a spirálok. Szakavatott kezekben alkalmazva ezekkel az eszközökkel gyerekjáték a becsapódott ajtó kinyitása. Ha tehát véletlenül megtörténik a baj és kizárjuk magunkat a saját otthonunkból, akkor a legbölcsebb amit tehetünk, hogy a lehető leggyorsabban profi segítséget hívunk. A fent említett módszerekkel természetesen megpróbálkozhatunk. Azonban, ha így nem járunk sikerrel, akkor ne kísérletezzünk, mert szinte biztosan csak nagyobb károkat okozunk majd.
Tekintettel arra, hogy ezeknél a gombos záródású ajtóknál gyakorta előfordulhatnak hasonló balesetek, tanácsos egy pótkulcsot tartani valamilyen könnyen megközelíthető helyen. Ez lehet valamelyik megbízható szomszéd, vagy egy elérhető távolságban élő rokon. A lényeg, hogy vész esetén gyorsan ideérjen a segítség. Ezt leszámítva a legfontosabb mielőbb megszokni, hogy az ajtónk nem kilinccsel nyílik. Így bármilyen okból is hagyjuk el otthonunkat, mindig legyen nálunk a kulcs, még akkor is, ha csak pár lépésnyire távolodunk el.