Laikusként nem lehet tudni, hogyan nyissunk ki egy zárat kulcs nélkül. Mi a helyzet akkor, ha nem érhető el a szakember? Duplán pechesek vagyunk aznap és nemcsak a kulcs törött bele a zárba, hanem még a mobilunk is lemerült vagy egyszerűen nincs térerő. Ha a fürdőszoba ajtó zár kinyitása kulcs nélkül megoldható, akkor még nem leszünk akkora bajban, mert ezek viszonylag egyszerű és gyenge zárszerkezeteknek számítanak. Legalábbis, ami a beltéri ajtókat illeti. Nagyobb a gond, hogyha egy biztonsági ajtó állta az utunkat, ami a sajátunk és áttörhetetlennek tűnő gátat szab a lakásba, illetve a lakásból való kijutás tekintetében. Szerszám nélkül sajnos kénytelenek leszünk megvárni, amíg megérkezik valamilyen formában a segítség. Vagy sikerül keríteni egy zárszerelőt, vagy a kezünk ügyébe kerülő szerszámokkal próbálunk kísérletezni. Ha feltettük magunknak a kérdést, hogyan nyissunk ki egy zárat kulcs nélkül, akkor valószínűleg kerültünk már szorult helyzetbe.
Az ajtónyitás kulcs nélkül megoldható, de szakértelem hiányában nem mindig érvényesül a többet ésszel, mint erővel alapelv, ami a profi zárszerelők egyik jelmondata is lehetne. Ők ugyanis rongálás nélkül képesek kinyitni a biztonsági ajtókat is. Amennyiben házilag nincs más megoldás, akkor marad a pajszer, de ez is főként csak faajtók esetében működik.
De, akkor biztosan kell hozzá valamilyen különleges szerszám! Sőt, még erre sincs feltétlenül szükség. Egy fogóval, kalapáccsal, csavarhúzóval csodát lehet tenni. Ha a betörőknek sikerül, nekünk laikusként miért ne sikerülne?! A zár kinyitása kulcs nélkül a gyenge pont kihasználásával lehetséges.
A cilinder zár a hengerzárak csoportjába tartozik. Hogyha kilóg az ajtó síkjából, akkor lehetséges a zártörés. A gyenge pontot a zár közepén kell keresni, ahol a kulissza található, ami az egészet működteti. Továbbá, a konstrukciót egy rögzítő furat is gyengíti. Így már érthető, hogyan nyissunk ki egy zárat kulcs nélkül, mert a zárbetét könnyen eltekerhető, illetve a középpont mentén is eltörhető.
Sajnos a felmérések azt mutatják, hogy az olcsó bejárati ajtók még mindig ilyen zárral vannak felszerelve, nem beszélve a gagyi kínai zárbetétekről. Azokat gyakorlatilag egy pillanat alatt eltörheti bárki egy csavarhúzóval vagy jól irányzott ütéssel a kalapáccsal.
Ha a betét nem lóg ki az ajtóból és egy erős acélpajzs védi, akkor szükség lesz a szakemberre, mert napestig kalapálhatjuk, meg feszegethetjük. Csak magunknak csinálunk nagyobb költséget a rongálással, míg egy profi szolgáltatás igénybevétele ennél jelentősen olcsóbb.
Mivel több gyártó is kínál saválló zárbetéteket, ezért értelemszerűen azt gondolhatnánk, hogy ez a betörők körében egy általánosan bevett módszer. Tehát erős, maró hatású savat fecskendeznek a zárba, amit ezután könnyűszerrel elroppanthatnak, feltörhetnek. Ilyennel még a legtapasztaltabb szakemberek sem nagyon találkoztak, ezért értelemszerűen egyáltalán nem ajánlott ez a rendkívül veszélyes módszer, főleg otthoni körülmények között. A hatása egyáltalán nem bizonyított.
Ez viszont már elég egyszerű módszernek számít, ami az esetek döntő többségében működik is. A fúrást követően pedig nem kell kicserélni az egész ajtót, hiszen a zárbetéten kívül más nem sérül meg. Egy új zárbetéttel az ajtó olyan lesz, mint újkorában. Nem kell más a művelethez, mint egy akkumulátoros fúró fém fúrószárral. Mivel a legtöbb zárbetét rézből készül, ezért a művelet elég gyorsan kivitelezhető. De, és megint ott van az a DE, mert ez sem olyan könnyű, ha a zárbetét fúrásvédelemmel van ellátva. Keményfém csapok, csapágygolyók, profillécek állhatják a fúrószár útját, ami egyszerűen kicsorbul ezektől a kemény, edzett fémektől. A fúrásnak nem áll végleg ellent, viszont ilyenkor az időhúzás a kitűzött cél. Minél tovább babrál valaki a zárral, annál nagyobb az esély a lebukásra. De az is lehet, hogy egy szerencsétlen kísérletet követően azonnal elmegy a kedve és ijedtében elszalad. Ezért érdemes lehet befektetni egy ilyen rendszerbe.
Vészhelyzet esetére vásárolhatunk egy speciális szerszámkészletet, hogyha az ajtónyitás kulcs nélkül szükségessé válik. Viszont a roncsolásoktól mentes zárnyitás egy külön szakma. Mi több, van, ahol versenyágként tekintenek rá. Németországban, Kölnben rendeztek már zárnyitó bajnokságot. A versenyzők „lockpicker“ (tolvajkulcs) szerszámokat nyerhettek. Tehát, ha netán mi is gyakorlottak vagyunk a tolvajkulcsok használatában, akkor a filmekből már jól ismerhető módon kinyithatjuk a bonyolultabb cilinder zárakat is. Lássuk be, erre igen csekély az esély.
Tehát már mindent tudunk arról, hogyan nyissunk ki egy zárat kulcs nélkül. Ezek alapján levonható a következtetés, hogy a gyenge, egyszerű zárakkal bárki megbirkózhat, de a modern technológiával szemben csak a szaktudás segíthet.
Kevés kellemetlenebb dolog van annál, mint amikor reggel, a nagy rohanásban nem nyílik az autó zárja, netán a munkából hazaérve szembesülünk vele, hogy az ajtózár megadta magát otthonunkban. Ilyenkor némi próbálkozást követően általában a türelmetlen kétségbeesés következik és megfelelő szerszámok – no és tapasztalat híján – pedig nem marad más, mint egy zárszerelő szakember telefonszámának tárcsázása. Noha az SOS szolgáltatást biztosító specialisták a nap bármely órájában várják a bajbajutottak hívását, ez még akkor is órákba – és nem kevés pénzbe – kerül, ha szerencsénk van és azonnal találunk ráérő mestert.
Az ajtózár kinyitása ilyenkor persze nem egy egyszerű feladat és nem is feltétlen tanácsos vele túl sokat kísérleteznünk, mert könnyen előfordulhat, hogy megnehezítjük vele a lakatos munkáját, sőt, az sem kizárt, hogy kárt okozunk a nyílászáróban. Ugyanakkor nem biztos, hogy zárcsere szüksége egy beragadt zár kinyitásához. Bejárati ajtó esetében a zárszerelés első lépése az olajozás, ehhez nyugodtan alkalmazhatunk a háztartásokban gyakorta előforduló kenőanyagot, például WD-40, vagy más, hasonló sprayt. Alaposan fújjuk be a szerkezetet, a nyelvet és hagyjuk hatni az anyagot. A beragadt zárak így sokszor javíthatók, ha csak ideiglenesen is.
A tönkrement, beragadt zár kinyitása sajnos sok esetben lehetetlen házilag, és csak a zárbetétek cseréjével orvosolható. Hogy ezt a műveletet megpróbáljuk mi magunk elvégezni, vagy inkább speciálistára bízzuk, az több dologtól is függ. Egyfelől el kell döntenünk, hogy szeretnénk-e ezzel időt tölteni, másrészt speciális zár esetén az is kérdés, megvannak-e a szükséges szerszámaink.
A legegyszerűbb kétségtelenül az, ha egy erre szakosodott zárszerviz szakemberét kérjük fel, így az ajtó kinyitása és az elromlott zár cseréje is biztosan szakszerű módon történik. Bárhogy is döntünk, kardinális, hogy kizárólag magas minőségű biztonsági zárbetéteket használjunk. Egyfelől így megnehezíthetjük a betörők dolgát, ám talán ennél is fontosabb, hogy megelőzhetjük a hasonszőrű problémák kialakulását. A nyílászáró strapabírósága mellett ugyanis a zárszerkezet időtállósága is fontos szempont, amikor otthonunk biztonságának megóvásáról van szó.