Mivel a bejárati ajtó jelenti az első számú védvonalat a betörőkkel szemben, ezért nem árt körültekintőek lenni hogyha a hevederzár betét cseréje házilag történik. Nem mindegy, hogy milyen típus kerül az ajtóra. Az viszont garantált, hogy ezt követően védve leszünk az ajtó befeszítésétől, fúrásától, de a finomnyitás ellen is védelmet biztosít.
Amennyiben tisztában vagyunk azzal, hogy milyen típusok léteznek és zárszerelő szakemberek vagyunk, akkor minden további nélkül áthidalhatjuk ezt a problémát. Még csak munkadíjat sem kell fizetnünk érte. Teljesen megéri.
De mi a helyzet abban az esetben, hogyha laikusként vagyunk kénytelen szembesülni azzal, hogy a hevederzár csere házilag nagyobb fejtörést okoz, mint gondolnánk. Elsősorban nem a zár, hanem az ajtó típusát kell figyelembe venni, hiszen nem mindegy, hogy a hevederzár kétszárnyú ajtóra vagy egy átlagos egyszárnyúra kerül felszerelésre. Tisztában kell lennünk a gyakorlatban is a működésével. Az elméletet könnyű bemagolni, viszont ez még nem azt jelenti, hogy a hevederzár betét cseréje házilag is kivitelezhetővé válik.
Aki már látott hagyományos zárbetétet, az nyilván ismeri valamilyen szinten a felépítését. Egy tolóka helyezkedik el benne, ami a kulcs elfordítását követően ide-oda mozog, attól függően, hogy nyitjuk vagy éppen zárjuk az ajtót. A hevederzárban tolóka helyett fogaskerék található, ami egy menetes orsót mozgat. Az orsó pedig kitolja, illetve visszahúzza az acélrudakat, illetve tüskéket a kulcs elfordítása közben. A gyakorlatban viszont nem elég ennyi tudás. Ezért, ha nem vagyunk tapasztaltak a témában, akkor a hevederzár cseréje csupán abban az esetben könyvelhető el sikerként, ha azt szakember végzi.
Ismernünk kell a méreteket, illetve azt is tudnunk kell, hogy mit szokás ilyenkor mérni, mert nem mindegy, hogy mivel állunk elő a szaküzletben. A legkönnyebb dolgunk akkor lesz, ha magunkkal visszük a régi változatot és kérünk egy ugyanolyan paraméterekkel rendelkező modellt. Az sem baj, ha egy drágább, minőségibb márkára esik a választásunk. A lényeg, hogy passzoljon a régi helyére.
Ha valamilyen oknál fogva mégsem áll lehetőségünkben felmutatni az eredeti zárbetétet és például webáruházból vagyunk kénytelenek rendelni, ez esetben több szempontot kell figyelembe vennünk a helyes választáshoz. A fogaskerekek száma, illetve átmérője, de szintén mérvadó a zárbetét mérete, ami általában 4-8 cm.
Készüljünk fel, mert a cilinderbetét kiszerelése nem lesz egyszerű. Az is váratlan helyzeteket hozhat, ha a hevederzár betét cseréje házilag történik és szembesülünk azzal a ténnyel, hogy egy másolásvédett zárbetéttel van dolgunk. Ez esetben az új zárbetét vásárlásakor mellékelnek egy kártyát, ami akkor válik szükségessé, hogyha kulcsot szeretnénk másoltatni.
Nemcsak megéri, hanem kimondottan ajánlott. Bármilyen zárszerkezettel rendelkezik az adott ajtó (kampós, duplacilinderes, négygörgős, hasábnyelves) a rugalmasságuk miatt, ezek könnyebben hajlanak és egyszerűbben betörhetőek. A hevederzár betét cseréje házilag vagy szakember segítségével egyaránt szükséges egy műanyag ajtó esetében, amelyiknél hibás működést észlelünk. A zár felszerelését követően, az ajtó védve lesz a zsanér és a zárszerkezet felöli oldalon, ezért magasszintű betörés elleni védelmet biztosít.
A helyzet csak bonyolódni látszik, ha ilyesmire adjuk a fejünket. Az eddig felmerülő problémák is szakemberért kiáltottak, de ez meg főleg. Hogy miért? Mert ilyenkor a hevederzár betét cseréje házilag nem ajánlott, hiszen kombinált megoldásra van szükség. Ez azt jelenti, hogy a kétszárnyú ajtón egy vízszintes és függőleges kombinációt kell alkalmazni. A függőleges zár a nem használatos ajtóra kerül fel. Ehhez kapcsolódik a vízszintes változat, ami a hagyományos zárbetét felöli oldalon helyezkedik el, magyarán ott, ahol a kilincs található. Ez a megszokott módon záródik.