A légkamrák szerepe elsődlegesen a műanyag ablakok hőszigetelése, azonban nem merül ki ennyiben. A hangszigetelésében épp olyan fontos szerepet játszanak, mint az ablakok stabilitásának biztosításában. Cikkünkben bemutatjuk, hogy miért van jelentősége ezeknek a számoknak. Emellett segítünk a döntésben is, ha épp vásárlás előtt áll és arra keresi a választ, hogy hány légkamrás legyen az ablak.
Amikor a nyílászárók cseréjét tervezzük, általában az a célunk, hogy egy minőségi, jól szigetelő típust találjunk a meglévő helyett. A megfelelő nyílászárókkal sokat tehetünk a komfortérzetünk növeléséért, emellett kedvezően befolyásolhatjuk a fűtésszámlánkat is. Mivel egyre több gyártó van jelen a piacon, ezért egyre nagyobb eltérések fedezhetők fel a kínálat tekintetében is. A légkamrák száma iránymutatást adhat és segítheti a kiválasztást. Természetesen árban is jelentős különbségek mutatkoznak meg az egyes típusok között. Azonban az mindenképp elmondható, hogy ez egy hosszútávú befektetés, ezért érdemes egy jó minőségű ablak mellett letenni a voksunkat! A minőség meghatározásához és az ideális ablak megtalálásához érdemes szakember segítségét igénybe venni. Ezáltal garantálhatjuk, hogy az ablakcsere megtérülő befektetés legyen!
Az ablakprofilok szárny és tok része kamrákra van felosztva. Fontos tisztázni azt is, hogy légkamrákról kizárólag a minőségi műanyag ablakok kapcsán beszélhetünk. Más, régebbi típusú ablakok – mint például a fa keretes ablakok – nem rendelkeznek vele. Korábban jellemzően 3 vagy 4 kamrára osztották fel, amely típusok napjainkban már kissé elavultnak számítanak. A korábbi változatok helyett már jellemzően 5, 6 vagy akár több kamrás ablakokkal is találkozhatunk. A különböző típusok közül a legelterjedtebbek az 5 kamrás műanyag ablakok.
A légkamrák száma egy olyan könnyen értelmezhető adat, amelyet a gyártók többnyire feltüntetnek az ablakok jellemzőinél. Alapvetően ennél a számnál elmondható, hogy minél magasabb, annál hatékonyabb a műanyag ablakok hőszigetelése, azonban ez csak egy bizonyos értékig van így.
Az ablakok adati közül az U érték, vagyis a nyílászáró hőátbocsátási tényezője is kiemelten fontos. Ha azt szeretnénk megtudni, hogy mennyire hatékony az ablak hőszigetelése, akkor ezt a számot is mindenképp figyelembe kell vennünk. A légkamrák számával ellentétben az U értékről elmondható, hogy minél alacsonyabb, annál jobb teljesítményre képes. Az ablakoknál különböző U értékeket különböztethetünk meg: ezáltal beszélhetünk az üvegezés, a keret, a teljes ablak és a teljes ablak beépítést követő hőátbocsátási értékéről is. Mivel ezeknek a számoknak a feltüntetése és értelmezése nem feltétlen egyértelmű, ezért többnyire a légkamrák száma segítheti az eligazodást a kínálatban.
A légkamrák száma kihat az ablak méretére is, hiszen minél több légkamrás az ablak, annál jobban szükséges megnövelni az ablakok beépítési mélységét. Ez lényegében az ablakprofilok vastagságának megnövelését jelenti. A vastagság leggyakrabban – vagyis az 5 légkamrás ablak típusoknál – 70 mm. Minél több a légkamra, annál vastagabb a profil, ezáltal már 80-90 mm-es változatok is elérhetőek.
Amikor ablakvásárláson gondolkodunk érdemes alaposan utána járnunk a témának. A megnövekedett kínálatban ugyanúgy találkozhatunk értékes, mint rossz minőségű változatokkal.
Amire érdemes odafigyelni, hogy a légkamrák száma csak akkor képvisel értéket, ha megfelelő méretű a profilvastagság. A 70 mm-es vastagság legfeljebb 5 légkamra beszerelésére alkalmasabb. A kamraszám esetleges növelése a profil vastagságának növelését vonja maga után. Ha 70 mm vastagságú ablakba több kerül beszerelésre, azzal nem lehet jobb hőszigetelést elérni. Az aránytalan beszerelés az ablak stabilitását is negatívan befolyásol(hat)ja. Ebből következik, hogy a 6 vagy több légkamrával rendelkező ablakok profilvastagsága 80 mm-től kezdődnek.