Fa vagy műanyag ablak a jobb?

Fa vagy műanyag ablak a jobb?

Fa vagy műanyag ablak a jobb?

 

Érdemes tiszta vizet önteni a pohárba a nyílászárók kapcsán, mert örök vita tárgyát képezi, hogy vajon a fa vagy műanyag ablak a jobb. Ezt a vitát nagyjából annyival le is lehetne zárni, hogy „kinek a pap, kinek a papné“. Azért érdemes egy kicsit jobban a dolgok mélyére ásni és elmerülni a rideg tények tengerében, mert így biztosan jobb rálátást nyerünk arra, hogy kinek és miért éri meg választani az egyiket és kinek az igényeit elégíti ki a másik változat.

Miért kérdezgetik annyit, hogy a műanyag vagy fa nyílászáró a jobb?

Mert a mai világban rengeteg az ellentmondás és nincs ez másként az olyan hétköznapi dolgokkal sem, mint az ablakok. Minden nap használjuk és ki vagy benézünk rajtuk, sokszor bele sem gondolva abba, hogy milyen fontos részét képezik az otthonunknak, a munkahelyünknek és a különféle intézményeknek.

Mivel manapság ismét divatba jöttek a természetes építőanyagok, ezért a legtöbben egyértelműen rávágják, hogy bizony, ha arról lenne szó, akkor egy modern fa ablak mellett döntenének, mert az engedi lélegezni a házat. Hát az az ablak, amelyiken keresztül „lélegzik“ a lakás, az elég nagy hátrány az energiahatékonyság szempontjából. Persze meg lehet oldani a szellőzést speciális kialakítású szellőzőnyílásokkal, de ehhez nem kell feltétlenül fából lennie az ablakkeretnek.

A műanyag vagy fa ablak kérdéskört sokkal inkább érdemes a hőszigetelés kapcsán megvizsgálni, elvégre ez az, ami a teljes beruházás megtérülését biztosítja. Pusztán azért lecserélni a műanyag ablakot, mert a fa az szebb, vagy fordítva, anélkül, hogy figyelembe vennénk a hőszigetelés hatékonyságát, elég drámai változást hozhat az épület energiaigénye kapcsán.

Milyen alapanyagokból készülnek?

A modern faablakok készítéséhez formatartó fafajtákat használnak fel. Ilyen pl. a luc-, és a vörösfenyő vagy tölgy. További előnyük, hogy remekül ellenállnak a gombásodásnak és a változóm időjárási körülményeket is jól viselik.

A műanyag ablak olyan PVC-ből készül, továbbá műanyag és fém kiegészítőket tartalmaz. Teljes mértékben ellenáll az UV sugarak káros hatásainak, ugyanis a műanyagoknak gyakorlatilag a Napból érkező sugárzás a legnagyobb ellensége. A rossz minőségű műanyag besárgul, nagyon merevvé, ezáltal pedig törékennyé válik. Teljes mértékben elveszíti az esztétikáját, ami lerontja az épület teljes arculatát.

A fa vagy műanyag ablak esetében a karbantartás is fontos kérdés lehet. Ezt a versenyt egyértelműen a műanyag ablak nyeri, mert a beépítést követően nem igényelnek különösebb karbantartást. Nem árt ugyan a zárszerkezetet 1-2 évente beolajozni, ha esetleg elkezd nyikorogni, vagy akadni. A szigetelőgumi is átkenhető olykor glicerinnel azért, hogy megőrizze a rugalmasságát. Erre is nagyon ritkán van szükség.

műanyag vagy fa ablak

A fa ablakok karbantartása viszont felületkezeléssel történik, amit típustól függően rendszeresen meg kell ismételni, kivéve akkor, hogyha alumínium borítású faablakok kerültek beépítésre, mert értelemszerűen ezek nem igényelnek felületkezelést.

Esztétikai szempontból nem lehet eldönteni, hogy melyik a nyerő, hiszen van, akinek a makulátlan fehérség jelenti a tökéletes választást, míg más sokkal szívesebben foglal állást a természetes alapanyag mellett.

A fa vagy műanyag ablak szigetel jobban?

Ha mindkettő minőségi alapanyagok felhasználásával készült, akkor nem lesz gondunk a hőszigeteléssel. A fa vagy műanyag ablak esetében is hatalmas előnyt jelent a három rétegű üveg és a kamrás profil. Az ilyen nyílászáró tökéletes hőszigetelő képességgel rendelkezik, amivel alaposan csökkenthetőek a rezsiköltségek.

A fa vagy műanyag ablak szellőzik megfelelően?

Ha szerencsénk van, akkor egyik sem. Sokan felhördülhetnek ennek hallatán, hiszen abban a tévhitben élnek, hogy a faablakok egyik nagy előnye a légáteresztő képességük. Igen, nagyanyáink idejében minden bizonnyal volt egy ilyen jelenség az ablakoknál, de nem azért, mert direkt így lettek tervezve, csak akkor még nem léteztek olyan modern gyártási módszerek, mint manapság, amik tökéletes illeszkedést tesznek lehetővé, ami teljesen hermetikus szigetelést eredményez. Aki szeretné megoldani a szellőztetés kérdését, annak légbevezető beépítésére lesz szüksége. Lehetőleg keressük a 4-es minősítésű fa vagy műanyag ablakot, mert ez jelenti a legjobb besorolást.

A vízátersztés tekintetében a 4-es, 5-ös, 6-os besorolással rendelkező változatok kiválónak számítanak.

A hangszigetelés szintén lényeges szempont amikor fa vagy műanyag ablakot választunk. Ebben az esetben is segítségünkre lesz a számozás, miszerint a 6-os szintű hangszigetelés a verhetetlen kategóriába emeli a fa vagy műanyag ablakokat.

Az egyik legfontosabb különbségről még nem esett szó, ami nem más, mint az ár kérdése. Végül is mindenki tudja, hogy mennyit szeretne szánni az új nyílászárókra. E tekintetben a minőségi fa ablakok többe kerülnek, mint az ugyanolyan tulajdonságokat felmutató műanyagból készült változatok. Az alapanyag tehát sokat nyom a latba az ár tekintetében.

Bármelyikre is essen a választás, mindig a minőség lebegjen a szemünk előtt a vásárlás során.

 

Tartalomjegyzék