Az ötpontos biztonsági zár az otthonunk – így a családunk és a vagyontárgyaink – teljeskörű biztonságának egyik alappillérét képezi. De mégis, mit kell tudni ezekről a zártípusokról, hogyan lehet őket kinyitni és javítani, ha esetleg meghibásodik azok szerkezete? Ilyen és ehhez hasonló releváns kérdéseknek jártunk utána az ötpontos biztonsági zárakról szóló cikkünkben.
Kétségtelen, hogy a technológia rohamléptékű fejlődése a zárakra és a zárbetétekre is rányomta pozitív bélyegét. Sajnos azonban a zárak fejlődésével párhuzamosan a betörők leleményessége is egyre nagyobb szinteket ugrott meg. A tapasztalat azonban azt mutatja, az ötpontos zárak még az agyafúrt tolvajok kétes értékű leleményén is kifognak – ezek a szerkezetek nemcsak ígérik, de garantálják is a lakásunk védelmét.
A szóban forgó, komoly biztonságtechnikai előírásokból jelesre vizsgázó zárak jellegzetessége, hogy – nem túl meglepő módon- öt ponton záródnak. Maga a szerkezet az ajtó élének egész hosszán fut végig. Az ötpontos zárakat gyakorta nevezik kilincsműködtetésű záraknak is – nem véletlenül, ugyanis ezeket a zárakat a kilincs felhúzásával nyithatjuk ki. Bár valóban a kilincs felemelésével operáló szerkezetek a leggyakoribbak a piacon, néhány típus cilinderzárral működik. Az ötpontos biztonsági zárakat elsősorban fa vagy műanyag ajtókba szerelik be.
Amennyiben végérvényesen eldöntöttük, hogy ötpontos zárral kívánjuk ellátni a bejárati ajtót, ne engedjünk az elvárásainkból, és kizárólag prémiumminőségű termékkel elégedjünk meg. Azok a zárak, amelyek MABISZ minősítéssel rendelkeznek, már egészen biztosan beváltják a hozzájuk fűzött reményeinket. A szóban forgó minősítés szavatolja az adott szerkezet kifogástalan minőségét, hibátlan működését, strapabíróságát és hosszú élettartamát is. Az ötpontos zárak több méretben is képviseltetik magukat a piacon, így azok kiválasztása gondos körültekintést igényel a részünkről. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, mindenképpen kérjük profi szakember segítéségét.
Megtörténhet, hogy valamilyen oknál fogva képtelenek vagyunk kívülről kinyitni a bejárati ajtót – de mégis, mi ilyenkor a teendő? Nos, az első, amit a profi zárszakértők javasolnak, hogy semmiképp se próbáljuk meg sajátkezűleg megoldani a problémát – pláne ne feszegessük a beragadt zárat. Ne feledjük: ezek a szerkezetek pontosan arra vannak kitalálva, hogy nehéz legyen kívülről feltörni azokat. Ha nem így volna, a betörők is minden gond nélkül megbirkóznának az ötpontos zárak feltörésével.
A tendencia bizony sajnos azt mutatja, hogy azok, akik saját maguk látnak hozzá az ötpontos szerkezet kinyitásához, komoly károkat tesznek a zárban, amelynek így a javítása is sokkal költségesebb, mintha már az első pillanatban profi zárszakértőt kértünk volna fel a probléma megoldására. Mivel ezek komplex szerkezetek, a kulcs nélküli kinyitásuk is roppant bonyolult művelet, amit hozzáértés és szaktudás nélkül kizárt, hogy sikerrel véghez vigyünk.
Ha mégis megtörtént a baj, és túlbuzgóságunkban kárt tettünk a zárban, annak javításához is kizárólag elismert szakértőt kell keresnünk. Egyedül, laikusként egészen biztosan nem koronázza siker a próbálkozásainkat. Bár ezek a zárak valóban kifogástalan minőséget reprezentálnak, komplexitásuk miatt a meghibásodásuk sem zárható ki, még a különösen magas színvonalú kialakítást élvező szerkezetek esetében sem. Ha szerencsések vagyunk, „csupán” a kilinccsel van a baj – ennek megjavítása valóban nem igényel sok időt, a szakértő gyorsan elkészül a munkával. Ebben az esetben még a zárat sem kell lecserélnünk. Amennyiben viszont szorul az ajtó, esetleg a kulcs tört bele a zárba, az már hosszadalmasabb, időigényesebb munkát kíván. Szerencsére a legtöbb esetben elég a szerkezet javítása, nincs szükség zárcserére – ám ezt minden esetben a helyszínre kiérkező szakértő tudja eldönteni.