A beltéri ajtótokokat jellemzően három fő csoportba sorolhatjuk, az alapján, hogy mennyire szerelhetők be könnyedén és mennyire stabilok. Az ajtótok az ajtó nyitási irányát is meghatározhatja. A kiválasztásnál nemcsak esztétikai, hanem praktikussági szempontokat is érdemes figyelembe venni. Cikkünkben bemutatjuk az ajtótok típusok főbb jellemzőit. Tartson velünk!
A különböző típusok azonos funkciót – az ajtólap befogadását – látják el. A fa ajtóknál két típust különböztetünk, amelyek napjainkban már kevésbé jellemzők. Azonban ezek a típusok, vagyis a gerébtok és a pallótok napjainkban már elég elavultnak számít.
A modern megoldások közül az egyik legnépszerűbb megoldás az átfogó vagy más néven UTH tok. Ennek lényege, hogy a tokot az építési munkálatok legvégén, az épület átadását megelőzőn, vagyis a kész festést és burkolást követően szerelik be. Az utólag szerelhető, átfogó tok megegyező mérettel készül, mint a fal vastagsága. Ezáltal az ajtók épségét is könnyebb megőrizni, vagyis biztosítva van, hogy az építési vagy felújítási munkálatok során ne sérüljön. Fontos szempont az is, hogy akár még a beköltözést követően is be lehet építeni, mert ennek a típusnak a beépítése semmilyen kosszal nem jár.
Ez a típus két fő részből áll: vannak fix és mobil elemei. A mobil részek kivehetők és ezáltal könnyebb hozzáférést biztosítanak az elhelyezési hézagokhoz. Állítható tok, ami legfeljebb 2 cm-es állíthatósággal rendelkezik, amellyel az egyenetlen falvastagság korrigálása válik lehetővé. Az átfogó tok a praktikusság mellett esztétikus megjelenést is biztosít. Az állíthatóság biztosítja, hogy az esetlegesen görbe falakkal, vagy a plusz vastagsággal se legyen probléma a beszerelés során.
Az ajtótok típusok közül ennek a változatnak az a legnagyobb előnye, hogy rendkívül modern megoldás, ami segíti, hogy időt spóroljunk meg általa. Nem véletlenül napjainkban már ez a legnépszerűbb ajtótok típus.
A fa ajtóknál általában két típus közül választhatunk, amelyek közül ez egyik gerébtok, míg a másik a pallótok. A gerébtokra jellemző, hogy a fal nyílását nem veszi körbe, hanem az oldalsó felültre fekszik fel. Lényegében ezt a típust a fal szegélyébe építik be.
A geréb- vagy más néven blokk tok a legegyszerűbb ajtótok típus. Lehetővé teszi, hogy már vékony (4 cm-es) falvastagságú ajtóba építsük be az ajtótokot. A gerébtokos ajtó beépítése egy időben történik a falazással: ekkor rávakolnak, majd szegőlécekkel fedik el az elhelyezés során keletkező hézagokat. Hátránya, hogy a cseréje kizárólag bontással megoldható.
Megjelenésében ez egy kevésbé esztétikus típus, mivel a szegőlécet szögeléssel lehet rögzíteni. Kizárólag küszöbös lehet a kialakítása. Alkalmazása már kevésbé jellemző, mert általában gyengébb minőségű alapanyagokkal készülnek. Legfeljebb olyan helyeken esik erre a választás, ahol egyes különleges kialakítások miatt nem megoldható az átfogó tok beépítése. Ez a típus is lehetővé teszi az utólagos beszerelést. Napjainkban már inkább csak a különböző barkácsáruházakban találkozhatunk ezzel a típussal.
Alkalmazása még napjainkban is előfordul, mert egyes építészeti irányzatok még mindig szívesen használják. Régebben épült házaknál és lakásoknál találkozhatunk azzal a jelenséggel is, hogy a tokok adottságaihoz igazodnak. Utólagos beépítésekor szegőléccel használatával tudjuk eltakarni a hézagokat. Ez az ajtótok típus 8 cm-es falvastagságtól alkalmazható. Egyszerű szerkesztési elvvel működik: egy pallóval kerül lezárásra a falnyílás éle. Ezután a két pereme deszkákkal letakarásra kerül.
Amikor a beltéri nyílászárók cseréjét tervezzük, akkor érdemes úgy kalkulálni, hogy az új ajtók és ablakok az új tokkal kerüljenek beszerelésre. Amennyiben a régi tokhoz ragaszkodunk, akkor annak burkolásával falbontás nélkül megoldható lehet a nyílászáró cseréje. Ezt a megoldás azonban csak akkor javasolt, ha semmilyen más megoldás nem jöhet szóba.