A kilincsműködtetésű zár jellemzői

A kilincsműködtetésű zár jellemzői

A kilincsműködtetésű zár jellemzői

 

A kilincsműködtetésű zár egyre népszerűbb, elterjedtebb megoldás lett az elmúlt évtizedekben. Legtöbbször, ha bezárunk magunk mögött egy bejárati ajtót, automatikusan figyelünk arra, hogy vajon kell-e a kilincset felfelé húzni. Amennyiben igen, úgy egy kilincsműködtetésű zárral, más nevén kilincs felhúzós zárral van dolgunk. De milyen mechanizmusok mentén működik egy ilyen zár és miért ilyen népszerű? Mostani bejegyzésünkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.

Hogyan működik egy kilincsműködtetésű zár?

Kilincsműködtetésű zárakkal egyaránt találkozhatunk fa és műanyag bejárati ajtókon. Nem kizárólag csak bejárati ajtókban lehetséges elhelyezni, de a fokozott biztonság miatt is, amit egy ilyen zár nyújtani tud, elsősorban ott használatosak. Viszonylag egyszerűen adja meg ezt a biztonságot: a kilincs felhúzásakor egyetlen mozdulattal tolhatjuk fel a zárdobozban lévő szerkezet segítségével a záráshoz szükséges rudakat. Ezt követően pedig a kulcs elfordításával tudjuk zárni az ajtót. Nyitásnál pedig csak a kulcsot kell elfordítani és már le is tudjunk nyomni a kilincset, illetve nyitni az ajtót.

A kilincsműködtetésű zár nagy előnye a többpontos záródás, amire az elnevezése is utal, a kilincs felemelésével érünk el. Ekkor már nemcsak a fő zárnál, hanem a kiegészítő zárási pontokon is lehetséges az ajtót rögzíteni. Ha ez megtörtént, onnantól kezdve a kilincset nem tudjuk lenyomni sem, hiszen a feltolt rudak reteszelve lettek. A zárási pontoknak több típusa létezik, lehetnek görgők, kampók, hengeres csapok, nyelvek.

kilincs felhúzós zár

Mire figyeljünk a vásárláskor és miként használjuk megfelelően?

Az elmúlt évtizedben különösen elterjedt ez a megoldás, hiszen úgy lehet több ponton zárni a bejárati ajtókat, hogy nem kell külön, plusz zárakat felszerelni, hanem egyetlen kulcs elfordításával több helyen rögzíthetjük azt. Éppen ezért a gyártók, forgalmazók kínálatában rengeteg eltérő minőségű kilincs felhúzós zárral találkozunk. A bejárati ajtók különösen nagy igénybevételnek vannak kitéve. Aki tart az esetleges besurranó lopásoktól, minden alkalommal nyitja és zárja. Egy több fős családban is nagyobb igénybevételnek van kitéve.

Éppen ezért fontos, hogy megfelelő minőségű zárat válasszunk. Örökké valószínűleg egyetlen zár sem tart, a folyamatos használattól szükségszerűen súrlódnak, ezáltal fokozatosan elkopnak a zárbetétek. Erre utal az is, ha azt érezzük, hogy a kilincs felhúzása a korábbaikhoz képest nehezebb, erőltetett lett. Ilyenkor valószínűleg nemsokára cserélni kell a zárat, hiszen már valamilyen szinten roncsolódott. Hogy ezt az elhasználódást minél inkább késleltessük, jó, ha odafigyelünk, hogy lehetőleg óvatosan, csak ütközésig húzzuk fel a kilincset, ne erőltessük tovább. Illetve ne a kilincs többszöri, erőteljes lenyomásával győződjünk meg arról, hogy megfelelően bezártuk az ajtót, mert ez az erőltetés szintén az idő előtti meghibásodást segíti elő.

 

Tartalomjegyzék